1. Ana Sayfa
  2. SOSYAL MEDYA
  3. Bilmeniz Gereken Twitter Limitleri

Bilmeniz Gereken Twitter Limitleri

Bilmeniz Gereken Twitter Limitleri

Her sosyal ağda olduğu gibi Twitter’da da bazı limitler bulunmaktadır. Twitter’ı etkin olarak kullanabilmek için bilmeniz gereken Twitter limitleri bu yazımızın konusunu oulşturuyor.

Twitter‘ı etkin olarak kullanmak size daha fazla takipçi ve etkileşim oranı sağlarken diğer yandan da Twitter’ın belirlediği bazı sınırlamalara uymanız gerekiyor.

Twitterdaki limitler tamamen sunucu yoğunluğunu azaltmak, önlemek amaçlı yapılmıştır. Eğer bir sınır olmasaydı, insanların ilgisini çekebilecek kaliteli içerikler üretmeden, sırf belki birileri geri takip eder diye on binlerce kişiyi takip eden sahte hesaplardan geçilmezdi.

Bilmeniz Gereken Twitter Limitleri

Twitter Beğeni limiti

Twitter ‘da beğeni limiti 2 bin olarak tanımlanmış. Eğer 2 bin tweeti beğendiyseniz 2.001 ‘inci tweeti beğenemezsiniz, yeni bir tweet beğenmek için yaklaşık 24 saat beklemeniz gerekiyor.

Twitter Beğeni silme limiti

Beğeni silme’de herhangi bir limit yoktur. Nedeni ise ön bellek işleminin beğeni kısımında uygulanmasıdır. Yani belli bir yere kadar beğendiğiniz eski tweetleri görebiliyorsunuz, daha fazlasını görebilmek için Twitter ‘ın ön belleği silmesini beklemeniz gerekiyor.

Twit gönderme Limiti

Günlük olarak Twitter’da gönderebileceğimiz tweet sayısı 2400 adettir. Fakat tweet limiti diğer limitlerden farklıdır. 12 saat üzerinden her yarım saatte bir 100 tweet atma hakkına sahipsiniz. Yani 20 dakika içinde 100 tweet atarsanız sizlere limit uygulanır. 10 dakika sonra ise limitiniz tekrardan açılır. Yani limit içinde limit söz konusu. Retweetler de tweet olarak sayılmaktadır.

Twitter limitleri listemize devam edelim.

Twitter Direkt mesaj limiti

Günde yalnızca 1.000 direkt mesaj gönderme hakkınız vardır, fakat limit süresi diğerlerine göre daha azdır.

Twitter Takip etme limiti

Normal olarak günlük 1.000 kişiyi takip etme hakkına sahibiz. Fakat bu sayı farklı algoritmaların saptadığı agresif davranışlar sergiliyen kullanıcı hesaplarına yönelik farklılık göstermektedir. Örneğin 2 dakika içinde 300 kişiyi takip ederseniz algoritma sizleri farkedip limit uygulayacaktır. (300 rakamı sadece örnektir)

Twitter E-posta değiştirme limiti

Twitter’ın bir diğer sınırlaması ise kullanıcı e-posta değişikliklerini kapsıyor. Twitter kullanım şartlarına göre bir kullanıcı gün içinde en fazla 4 kez e-posta adresini güncelleyebiliyor.

Yazımızın başındada değindiğimiz gibi her sosyal medya platformunun kendine özgü limitleri bulunmaktadır. Biz bu yazımızda Twitter limitleri nelerdir anlattık, eğer Instagram limitleri nelerdir merak ediyorsanız buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap