Dizi yada Filme Altyazı Ekleme Nasıl Yapılır ?

Altyazısı bulunmayan izlemek istediğiniz bir dizi yada filme altyazı ekleme işlemi oldukça kolaydır. Yardımcı yazılımlar sayesinde ister video oynatımı sırasında altyazıları görüntüleyebilir istersen altyazıyı filme yada diziye gömebilirsiniz.

Öncelikle dizi yada filme altyazı eklemek için doğru altyazının bulunması lazımdır. Bir videoyu altyazılı olarak izlemek isterseniz, o video dosyasıyla senkronize bir altyazı dosyasını bulmanız gerekiyor

Altyazı Bulma

Elinizde bulunan altyazısı olmayan dizi yada filme Türkçe altyazı bulabileceğiniz bazı siteler vardır. Bunların arasından en popüler ve veritabanı geniş olanlar OpenSubtitles ve  Turkcealtyazi.org siteleridir. Bu sitelerden uygun Türkçe altyazıları indirebilirsiniz.

Dizi yada Filme Altyazı Ekleme

Artık neredeyse tüm video oynatma programları altyazı dosyalarını tanıyarak dizi yada filmin içine altyazı gömmeye gerek kalmadan bunu oynatıyorlar. Bu programların arasında en iyisi VLC PLayer’dır.

İzleyeceğiniz filmi yada diziyi altyazısı ile izlemek için aşağıdaki 2 yöntemi deneyebilirsiniz.

Video oynatımı sırasında altyazıları görüntülemek

Altyazı dosyasının adını, video dosyasının tam adıyla değiştirdiğinizde (format uzantısı hariç) her iki dosya aynı klasördeyse, VLC Player’da videoyu açar açmaz altyazı dosyası yüklenecektir. Bu durum, diğer video oynatıcılarında da geçerlidir.

Örneğin izleyeceğiniz videonun adı;

The.Shawshank.Redemption.1994.BluRay.1080p.x264.mp4

ise, Altyazı dosyanız da şu şekilde olmalıdır:

The.Shawshank.Redemption.1994.BluRay.1080p.x264.srt

Kullanmak istediğiniz altyazı dosyası videoya otomatik olarak yüklenmezse veya birden fazla altyazı dosyanız varsa ve bir tanesini yüklemek istiyorsanız iki farklı yöntem izleyebilirsiniz.

Öncelikle VLC Player menüsünden Altyazı > Altyazı Dosyasını Ekle seçeneğini kullanarak dosyayı seçebilir yada altyazı dosyasını video oynatılırken sürükle-bırak yöntemiyle yükleyebilirsiniz.

Videoya kalıcı altyazı gömme

Yukarıdaki yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız, altyazıları videoya kalıcı olarak gömebilirsiniz.

Bunun için altyazı ekleme programı Handbrake’i kullanabilirsiniz.

Öncelikle altyazı gömme programı Handbrake’i buraya tıklayarak indirin.

 • HandBrake programını açtığımızda altyazı eklemek istediğimiz videoyu seçmek için, Source Selection kısmından File Open a single video file yazan kısma tıklayın.

filme altyazı ekleme, diziye altyazı ekleme, videoya altyazı ekleme, altyazı ekleme programı, kalıcı altyazı gömme

 • Açılan film seçme penceresinde altyazı eklemek istediğiniz film hangi klasördeyse bulup seçin ve yazısına tıklayın. Seçmiş olduğunuz film birkaç saniyede eklenecektir.
 • Film eklendiğinde sağ kısımda filmden bir kare görünür. Subtitles yazan kısma tıklıyoruz.
 • Subtitles kısmına tıkladıktan sonra Import SRT yazan kısma tıklayın ve açılan pencereden altyazının konumunu bularak filme ekleyeceğiniz altyazıyı seçin.
 • Altyazıyı eklediğimizde Lang kısmını Turkish seçin, Char Code kısmını ISO-8859-9 olarak seçin ve Burn In seçeneğinin önündeki onay tikini işaretleyin.
 • Filmimize altyazı ekleme işlemini başlatmadan önce altyazı ekleyeceğimiz videonun nereye ve ne isimle kaydedileceğini belirliyoruz, bunun için, alt kısımda bulunan Save As yazan kısma altyazı eklenen videoya vereceğiniz ismi yazın daha sonra Save As‘ın karşısında bulunan Browse kısmına tıklayın ve altyazısı gömülen videonun nereye kaydedileceğini seçin.
 • Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra videoya kalıcı altyazı gömmek için Start Encode butonuna tıklayın.

Videonun uzunluğuna göre süren altyazı ekleme işlemi sonuçlandığında filme altyazı gömme işlemi tamamlanacaktır.

Altyazı Bulma Programı

Aynı zamanda bir media oynatıcı olan BS Player programı ile dizi ve filmlerinize otomatik olarak altyazı bulabilirsiniz. BSPlayer alanında en çok tercih edilen bir medya oynatmaya yarayan bir program. Otomatik altyazı bulma,altyazı düzeltmeleri ve buna benzeyen birçok konuda sizlere kolaylık sağlayan çok kullanışlı bir program.

 • Öncelikle buradan ücretsiz versiyonu olan programı  indirip kurun.
 • Programı indirip kurduktan sonra izleyeceğiniz video/dizi/filmin üzerine gelip sağ klikleyip birlikte aç kısmından BS Player’ı seçip aç diyelim.
 • Açılan videonun üzerine sağ klikleyip Altyazılar > Altyazıları Çevrimiçi Kontrol EtAll yapalım.
 • Kısa sürede karşımıza altyazıların bulunduğu bir tablo gelecektir. Buradan dilerseniz İngilizce veya dilerseniz Türkçe çıkan altyazıları tek tek seçip indirebilirsiniz.

BSPlayer kullanımı ile ilgili daha fazla bilgiye buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu