Windows’da Boş Disk Alanı Kazanmanın 6 Yolu

Windows’da Boş Disk Alanı Kazanmanın 6 Yolu

Sürücülerin gün geçtikçe alanları büyüse de, her nasılsa her zaman dolu oluyorlar. Eğer geleneksel mekanik sürücülerden daha az alan sağlayan bir solid-state drive (SSD) kullanıyorsanız bu daha bir gerçek oluyor.

Eğer hard diskinize bu yüzden eziyet ediyorsanız aşağıda sunacağımız 6 uygulama ile önemsiz dosyaları kaldırarak sürücünüzden dikkate değer boş bir alan elde edebilirsiniz.

Disk Cleanup Çalıştırın

Windows halihazırda geçici dosyaları barındırmak için bir uygulamaya sahiptir. Erişmek için sürücünüze sağ tıklayıp özellikleri seçin.

(Alternatif olarak start menüye de ekleyebilirsiniz)

Windows’da Boş Disk Alanı Kazanmanın 6 Yolu-1

Disk özellikleri penceresinde Disk Cleanup kısmına tıklayın

Windows’da Boş Disk Alanı Kazanmanın 6 Yolu-2

silmek istediğiniz dosya tiplerini seçin ve Ok deyin. Bu önemsiz, geçici, recycle bin, ve log dosyalarını içerebilir.

Ayrıca listede gözükmeyen sistem dosyalarını da temizleyebilirsiniz. Eğer silmek istiyorsanız Clean up system files butonuna tıklayın.

Windows’da Boş Disk Alanı Kazanmanın 6 Yolu-3

Bunu yaptıktan sonra, More option( daha fazla seçenek) kısmında sistem geri yükleme verilerini silmek için System Restore and Shadow Copies altında clean up butonuna tıklayın. Bu işlem tüm  oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktaları verilerini silecektir. Bunu yüzden bunu kullanmadan önce bilgisayarınızın düzgün çalıştığından emin olun.

Windows’da Boş Disk Alanı Kazanmanın 6 Yolu-4

Alan yiyen uygulamarı kaldırın

Start menüye “Uninstall Programs” yazarak kolayca ulaşabileceğiniz Programs and Features (Programlar ve özellikleri) bölümünden sürücünüzde yer kaplayan gereksiz programları daha fazla boş alan elde etmek için kaldırabilirsiniz. Size bölümünden programın boyutunu görebilirsiniz.

Alan yiyen uygulamarı kaldırın

Windows 10’da ise ulaşmak için  PC Settings‘e tıklayın artından  System -> Apps & features.

Windows’da Boş Disk Alanı Kazanmanın 6 Yolu-5

Diskinizi analiz edin

Sürücünüzün alanını hangi programın tükettiğini anlayabilmek için hard disk analiz programlarından faydalanabilirsiniz. WinDirStat adlı program hard diskinizi tarayıp en büyük alanı kaplayan dosyaları gösterecektir. Ayrıca silineceklerin önemli dosyalar olmadığının garantisini sağlar. Eğer Programs and Features kısmında programların kapladıkları alan gözükmüyorsa WinDirStat işinize yaracaktır.( Ninite’den yükleyebilmek için tıklayın.)

Diskinizi analiz edin

Geçici dosyaları silin

Windows Disk Clean up kullanışlı olmasına karşın diğer programlar tarafından geçici dosyaları silmiyor. Mesela Firefox ve Chrome dosyaları kaldırmıyor. İşte burda yardımıza CCleaner adlı ünlü program yetişecektir. CCleaner üçüncü part programları ve geçici dosyalarınızı kaldırır ancak sistem dosyalarınıza dokunmaz. Yüklemek için tıklayın

Geçici dosyaları silin

Çift Kopyalanmış Dosyaları Bulun

Çift kopyalanmış dosyaları bulabilmek ve bu gereksiz dosyaları silebilmek için hard diskinizi bunun için tarayan programlar kullanabilirsiniz. Çift kopyalanmış dosyaları silmek istiyorsanız dupeGuru‘u kullanabilirsiniz. Yüklemek için tıklayın. Ücretsiz versiyonu sadece 10 dosyaya kadar çift kopyalanmış dosyaları siler ancak hangi dosyaların çift kopyalanmış olduğunu gösterecektir.

Çift Kopyalanmış Dosyaları Bulun

Sistem Geri Yükleme İçin Kullanılan Alan Boyutunu Düşürün

Eğer sistem geri yükleme, geri yükleme noktaları için çok fazla alan yiyorsa,  kullandığı boyutu düşürerek sorunu çözebilirsiniz.  Ne kadar az yükleme noktanız olursa sürücünüzde  o kadar fazla alana sahip olacağınızı unutmayın. Hatta bu özelliği kullanmayacağınızı düşünüyorsanız bir kaç gigabytea kadar düşürebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme İçin Kullanılan Alan Boyutunu Düşürün

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.