1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Ekran Kartı Özelliklerine Nasıl Bakılır ?

Ekran Kartı Özelliklerine Nasıl Bakılır ?

Ekran kartı özelliklerine nasıl bakılır, ekran kartının marka ve modeli nasıl öğrenilir?

Ekran Kartı Özelliklerine Nasıl Bakılır ?

Bilgisayarınızda herhangi bir ek program kurmadan ekran kartı özelliklerine nasıl bakılır, ekran kartının marka ve modeli nasıl öğrenilir yazımızda bulabilirsiniz.

İç donanım birimlerinden olan ekran kartı, bilgisayarda işlemci tarafından işlenmiş görüntü bilgisinin monitörde görüntülenmesini sağlayan elektronik bir devredir.  Yüksek kalitede görüntü ve grafik içeren video, oyun gibi yazılımlar yüksek hızda işlemciye ve yüksek kapasitede belleğe sahip ekran kartlarına ihtiyaç duyarlar.

Kapasite bakımından yetersiz bir ekran kartı ile işlem yapılmaya çalışılınca bilgisayarda donma, kendiliğinden reset atma gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

PC’nizdeki ekran kartı marka ve modeli ile diğer özelliklerini herhangi bir yardımcı program kurmadan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Şimdi ekran kartı nasıl öğrenilir bakalım.

Ekran Kartı Özelliklerine Nasıl Bakılır ?

Ekran kartınızın modelini ya da özelliklerini öğrenmenin en kolay yolu bilgisayarınızdaki DirectX Tanı Aracı’nı çalıştırmaktır.

1- Windows tuşuna basılı tutarken “R” harfine basarak çalıştır ekranını açın,

2-Çalıştır” ekranına diexdiag yazarak “Tamam“‘a basın.

Ekran Kartı Özelliklerine Nasıl Bakılır ? 3- Çıkan çerçevede “Ekran” sekmesini seçerek ekran kartı modelinizi öğrenebilirsiniz.

Ekran Kartı Özelliklerine Nasıl Bakılır ?

Ekran kartının özelliklerini öğrenmek bu kadar basit!

Bilgisayarda bulunan ekran kartı, işlemci, RAM gibi donanımlar hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek için donanım bilgisi veren programlar kullananbilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. emeği geçen arkadaşa teşekkür ederim

  2. Gercekten cok tesekkurler. buyuk bir dertten kurtardiniz