Nedir, Nasıl Yapılır

Google Fi nedir, nasıl çalışır ?

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Google Fi nedir, nasıl çalışır yazımızda Google’ın yeni internet teknolojisi hakkında detaylı bilgiler sunacak, ücretlendirilmesi ve kullanım yerleri gibi bir çok ayrıntıyı anlatacağız.

Google Fi nedir?

Fi Google tarafından geliştirilen iletişim teknolojisidir.  Başka bir deyişle daha hızlı, daha iyi ve daha güvenilir bir hizmet sunmak için mobil iletişim şirketleri ile Google arasında yapılan bir işbirliğidir.

Fi sayesinde her ülkede her operatöre farklı fatura ve hizmet bedelleri ödemekten kurtuluyor ve sadece Google’a fatura öder hale geliyorsunuz. Google, servise dahil olan 170 ülkedeki operatörlerle anlaşma sağlayarak bu ülkelerde internet bağlantısı yoluyla kullanıcıların iletişim kurmasını sağlıyor.

Google Fi Nasıl Çalışıyor?

İlk olarak Google Fi hizmetinden yararlanabilmek için cihazınızın Google Fi hizmetini destekliyor olması gerekiyor. Google Fi destekleyen cihazlara aşağıdaki başlığımızdan bakabilirsiniz.

Project Fi ile iletişim de bağlantı gibi kesintisiz şekilde sağlanıyor. Kullanıcılara Google Voice’a kaydolduklarında verileninkine benzer şekilde tek bir numara veriliyor ve bu numara telefon görüşmeleri, yazılı mesajlar veya Hangouts’u destekleyen herhangi bir cihazda kullanılabiliyor.

Google Fi hizmetini destekleyen cihazınız bu hizmeti kullanmaya başladıktan sonra – Google’ın anlaşmalı olduğu operatörlerin baz istasyonları arasında, en çok hangi baz istasyonunun sinyali güçlüyse, geçiş yaparak size internet deneyimini kesintisiz olarak sunacak.

Google Fi Destekleyen Cihazlar

Google Fi için özel olarak tasarlanmış; Pixel serisi, Moto G6, LG G7 ThinQ, LG V35 ThinQ ve Android One Moto X4 gibi cihazların yanında, Google Fi hizmetini destekleyen bütün cihazlara buradan ulaşabilirsiniz.

Peki Google Fi Ücretlendirmesi Nasıl?

Normal üyelik aylık 20$ fiyatında (en fazla 5 aile üyesine kadar, diğer üyeler 20$ yerine 15$’dan bu hizmetten faydalanabiliyor); sınırsız telefon görüşmesi ve sınırsız mesajlaşmayı içeren bir paket.

Eğer Türkiye’de bu hizmeti almak isterseniz, Wi-Fi’nin bulunmadığı yerlerde dakikası 0,20$ olarak ücretlendirildiğini bilmelisiniz. Yüksek hızda arama yapmak isteyen kullanıcıların ise 1GB’lık veri için 10 dolar ödemeleri gerekiyor.

Bu projenin en güzel tarafı ise, mesajlaşmanın tamamen ücretsiz olması. Her ne kadar şu an için yerel operatörlere göre fiyatlar daha yüksek olsa da, uygulamanın yayılmasıyla birlikte fiyatların da daha makul seviyelere gelmesi muhtemel.

Google Fi Nerelerde Kullanılıyor ?

An itibariyle Google Fi, Türkiye dâhil olmak üzere, Dünya üzerindeki 170 ülkede kullanılabilir durumda ancak eğer ki Google Fi hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle ABD’ye gidip bu hizmete kayıt olmanız gerekiyor zirâ kayıt işlemi, sadece ABD’de gerçekleştiriliyor. İlerleyen zamanlarda ise her ülkeden kayıt yapılabileceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu