1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. IMAX VR Nedir ?

IMAX VR Nedir ?

IMAX VR Nedir ?

IMAX VR Nedir ? IMAX VR Teknolojisi Nasıl Özelliklere Sahip? IMAX VR için hangi deneyimler mevcut? IMAX VR ne zaman gelir? IMAX VR Sistemi Nedir?

Görüntü teknolojilerindeki gelişmeler inanılmaz. Her şey çok hızlı değişiyor. IMAX görüntüleme sisteminin yaratıcısı IMAX şirketi, gücünü sanal gerçekliğin gücü ile birleştirerek IMAX VR sistemini oluşturdu.

IMAX VR Nedir ?

MAX teknolojisi bir nevi gerçek 3 boyut teknolojisi olarak biliniyor. Şöyle ki 3 boyutlu filmler için özel oluşturulmuş olan sinema salonları kullanılıyor. Bu sinema salonlarının özellikleri ise ekranlar.

Şöyle ki standart sinema perdeleri duvardan duvara boyutta olurken IMAX neredeyse 7 katlı bina boyunda ekranlar ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Ekranın devasa boyutu ve kullanılan özel teknolojiler sayesinde izleyicilere hem 3 boyutlu filmlerde hem de yüksek çözünürlük değerli filmlerde maksimum deneyim sunulmuş olunuyor.

Adından da anlaşılacağı gibi IMAX VR aslında bir sanal gerçeklik teknolojisi. Fakat bu teknoloji ile beraber sanal gerçeklikle IMAX teknolojisinin birleştiriliyor olması bambaşka bir deneyim sunuyor.

Yeni tanıtılan teknolojiye göre ise kullanıcılar özel oyuncu takibi sistemleri ile donatılmış olan ayrılmış alanlarda HTC Vive sanal gerçeklik gözlüklerini kullanıyor. HTC Vive ile beraber bu alanlarda dediğimiz gibi hareket algılayıcıdan tutunda ses algılayıcı ve dahili ses sistemleri yer alıyor.

IMAX VR için hangi deneyimler mevcut?

Star Wars Trials on Tatooine: Düşmanlar gelmeden Millennium Falcon’u tamir etmek size kaldı. Işın kılıcınızı alın ve R2 ile birlikte günü kurtarın.

John Wick Günlükleri: Aynı isimli filmden esinlenilen bu deneyimde Continental Otel’in çatısında keskin nişancı tüfeğiyle düşmanları elemek sizin göreviniz.

Raw Data: Eden Corp adı verilen şirketin robotlarından biri cinayet işledi. Ne olup bittiğini öğrenmek size kaldı. İsterseniz arkadaşınızla, isterseniz tek başınıza oynayabilirsiniz.

Eagle Flight: Parisin üzerinde bir gezinti yapmak için en iyi seçeneklerden birisi.

Rabbids VR Ride: Rabbidlerin dünyasında tuhaf ve çılgınca bir rollercoster deneyimi için en iyi seçeneklerden bir tanesi.

Escape! VR: Evden kaçma oyunları bir moda haline gelmişken, neden evden kaçmanın sanal gerçeklik versiyonu olmasın? Pod’un içerisinde anahtarlar bulun, ipuçlarını keşfedin ve evden kaçın.

Benzersiz özelliklere sahip IMAX VR, ne yazık ki henüz ülkemizde bulunmuyor. Dünyada sadece Los Angeles’ta bulunan IMAX VR salonları ülkemize ne zaman gelir, henüz bilinmiyor.

.:: Sanal Gerçeklik Nedir? Nereler de Kullanılır?

.:: iPhone İçin En İyi Sanal Gerçeklik Uygulamaları

.:: Orta Segmet Alınabilecek İdeal Özelliklerde 4 VR Gözlük

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. teşekkürler aga; BÜYÜKSÜN…… :-)