Bilgisayar

İyi bir Laptop özellikleri nasıl olmalıdır ?

İyi bir Laptop özellikleri nasıl olmalıdır yazımızı yeni bir dizüstü bilgisayar almak isteyenlere rehber olması amacıyla hazırladık.

Laptoplar zamanla masaüstü bilgisayarların yerini almayı başardı. Mobil yapıları ve gelişen teknoloji ile güçlenen özellikleri laptopları kullanıcılar için cazip hale getirmeye devam ediyor.

Laptoplar böylesine çeşitlenince, karar verme aşaması da aynı oranda güçleşiyor. Dizüstü bilgisayar alırken öncelikle ne amaçla kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor.

Basit kullanım (İnternet, Word,Excel) :
Sadece internet sitelerinde gezinip basit word excel vs.. ofis yazılımları kullanacaksanız, ucuz bir Laptop işinizi fazlasıyla görecektir.

Yoğun Kullanım (Grafik, İş):  Grafik ağırlıklı yazılımlar (Adobe ürünleri, Corel, 3d Max, AutoCad vs.. yazılımları gibi) işinizin bir parçası ise, bu programları sorunsuz çalıştıracak, sıkıntıya sokmayacak, yarı yolda bırakmayacakdonanım anlamında güçlü ve ve aynı oranda pahalı bir Laptop seçmeniz gerekiyor. Bu Laptopların işlem gücü en önemli faktör olduğundan en az yeninesil bol çekirdekli güçlü bir işlemciye sahiptirler. Ayrıcada rahat çalışabileceğiniz geniş ebatlara sahip bir ekranı olan bolca usb girişi bulunduran, firewire, HDMI, bluetooth gibi bağlantı arabirimleri destekleyen cihaz tercihi sizin için faydalı olacaktır.

Eğlence Amaçlı Kullanım (Video, Oyun) : Eğlence veya oyun oynamak içinse ve bunu çocuğunuzlada paylaşacaksanız, en pahalı Laptoplar sizi bekliyor demektir. Güçlü bir işlemci, paylaşımsız RAM’a sahip olan ekran kartı ve iyi bir grafik çipseti bu iş için daha doğrusu eğlence için olmazsa olmazlardandır. Ekranın görüntü kalitesi ve kendini soğutma başarısınıda göz ardı etmeyin. Ekran oyunlarda tepkime süresi gibi sorunlar oluşturmamalı ve gözü az yoran kaliteli bir yapıda olmalıdır. Bu tarz laptoplar yüksek mhz değerlerine sahip olduklarından soğutma açısından çok iyi tasarlanmış olmaları gerekir. Aksi taktirde işlemci veya grafik çipseti ısındığı için oyunun ortasında yavaşlayarak oyun zevkini yaşamanızda mani olur ve oyun esnasında can sıkan bir laptopu hiçkimse istemez. Soğutma problemleri oyun oynanan çoğu laptopda görülen bir sorundur. Buna özellikle dikkat etmekte fayda var.

Satın alacağınız yeni laptop’ta neler olmalı; nelere dikkat etmelisiniz, Laptop alırken hangi özelliklere bakılmalı ?

İyi bir Laptop özellikleri nasıl olmalıdır ?

İşlemci: İşlemci önceliğini unutmayın ve özellikle yeni nesil işlemcileri tercih edin. Çünkü her gün gelişen oyun ve grafik programları güçlü bir işlemci ister. Bunun için işlemci üreticisi olan 2 büyük şirket arasında seçim yapmanız gerekir bunlar : Intel ve AMD‘dir. Amd, intel’e göre ucuzdur ama intel kadar performans vermez özellikle de oyunlarda. Onun için tercihiniz intel i3 , i5 , i7 işlemcilerden herhangi biri olmalıdır.

Ayrıca İşlemci hızı 2 üzeri olması kullanım açısından iyidir.

Ekran Kartı: Ekran Kartına Gelince nVidia veya onun yan markası olan Palit olabilir. Ekran kartı olarak şuan 1 gb ekran kartı bütün oyunlar için yeterlidir. Ancak veri arktarma hızınada dikkat ediniz 128 bit ve üzeri tercih ediniz.

Ekran Boyutu: Ekran boyutu da yine sizin kullanım alanınıza göre değişir. Oyun oynayıp film izlemek istiyorsanız 15.6” ve üzeri tercih etmek gerekir. 15.6” yeni nesil laptopların genelde ekran çözünürlüğü de 1920×1080(Full HD) px olur.

Sabit Disk Kapasitesi: Bilgisayardaki tüm verilerin depolandığı parçadır. Bu da sizin ihtiyacınıza göre değişir. 500 GB’lık bir HDD işinizi görür. Oyun, film depolamak isterseniz de harici disk kullanabilirsiniz. Yüksek performans için ise SSD olmazsa olmazdır. En azından 128 veya 256 GB’lık bir SSD yeterli olacaktır.

HDMI: Eğer HDMI çıkışlı bir televizyonunuz var ise bu port şarttır ki resimlerize videolarına daha büyük bir ekranda daha sağlıklı bir görüntü ile bakabilesiniz.

Daha uzun pil ömrü: Laptop’unuzu sadece masanızın üstünde kullanmayacaksanız, pili 6 saat veya daha uzun dayanan laptop’lara göz atın. Bugün birçok laptop’un pili 3 veya 4 saatten fazla dayanmıyor ve işinizi bitirmenize izin vermiyor. Laptop’unuz, pil seçeneklerine sahipse, onu biraz ağırlaştırsa dahi daha yüksek kapasiteli pili tercih edebilirsiniz.

Bir notebook bataryasını maksimum verimle uzun ömürlü kullanmak için neler yapabileceğinizi buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ekstralar: USB giriş sayısı 3 ve üzeri olmalı. USB hızı 3.0 olmalı

Buradaki yazımızda yeni bilgisayar alındığında yada Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem hakkında bilgilendirmeler bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol