Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

Yeni bir dizüstü bilgisayar aldığınızda gerek güvenlik ve gerekse performans açısında yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu yazımızda yeni bilgisayar alındığında yada Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem hakkında bilgilendirme yapacağız.

Yeni bir laptop aldığınızda ilk kurulumu yapıp bilgisayarınızı açtıktan sonra internettegezinmek, oyun yüklemek yada program yüklemek yerine yapmanız en tabii hakkınız ancak bunları yapmadan önce laptopunuzu bir dizi işlemden geçirmeniz hem güvenlik ve hemde performans açısından gerekli olacaktır.

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

1# Laptopun İşletim Sistemini Mutlaka Güncellemelisiniz

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

İşletim sisteminizi mutlaka otomatik güncellemelere açın ve varsa yeni güncellemeler mutlaka yükleyin. Cihazınızı güncellememeniz  cihazınızın kötü niyetli yazılımlara karşı savunmasız hale gelmesine sebep olur.

2# Cihazla birlikte gelen ön yüklü (Bloatware) uyglamaları kaldırın

Yeni notebook’unuzu açtığınızda ekranda üretici tarafından yüklenen bir çok uygulama görebilirsiniz. Bu uygulamaları belkide ömrünüz boyunca hiç kullanmayacaksınız. O halde bilgisayarınızda durmasının ne gereği var ki ? Silin gitsin…

3# Mutlaka Antivirüs Yükleyin

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

Yeni Laptopunuza mutlaka bir antivirüs yazılı kurun. Bedava antivirüs programına ihtiyacı olanlar için En iyi 8 Ücretsiz Antivirüs Programı ‘nı (Free Antivirus Software) buradaki yazımızda derlemiştik.

4# Laptopunuzun çalınması yada kaybolması durumunda bulabilmeniz için yazılım yükleyin

Laptoun çalınması yada kaybolması ihtimaline karşı mutlaka uzaktan izleme programı kurunuz. Bu tür programları internette kısa bir arama sonucu bulabilirsiniz.

5# Daha uzun pil ömrü için Laptop Güç Ayarlarını düzenleyin

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

Masaüstü bilgisayarın yerini diz üstü bilgisayarları almasıyla birlikte şarj problemleri de ortaya çıkmaya başladı. Herkes laptoplarını daha uzun süre kullanmayı istiyor. Hiç beklemediğiniz anda şarjı biten bu bataryalar oldukça canımızı sıkar. Canımızın sıkılmamasını ve bu bataryaların ömürlerini bir nebze olsun arttırabiliriz. Laptop Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

6# Mutlaka yedek alın hatta yedekleme işlemini otomatiğe bağlayın

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken en önemli şeylerden birisi Cihazınızın bozulma ya da çalınma ihtimaline karşı tüm verilerinizi mutlaka yedeklemektir.

Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinin sahip olduğu çeşitli yerel yedekleme sistemlerini kullanabileceğiniz gibi, verilerinize internetin olduğu her yerden ve her cihazdan ulaşmanızı sağlayan çok sayıda bulut sistemini de kullanabilirsiniz.

Manuel yada otomatik yedekleme için Bilgisayar ve Akıllı Telefonlar İçin En İyi Yedekleme Uygulamaları yazımıza bakabilirsiniz.

7# Aşırı ısınmaya karşı önlemlerini alın

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

Bilgisayarınız aşırı ısınmadan dolayı donma, kasma sorunları yaşayabilir ve hatta reset atabilirler. Bu nedenle bilgisayarı serin tutmak çok önem taşıyor.

Basit basit yollarla masaüstü ve dizüstü bilgisayarların ısınmalarını önleyebiliriz. Normal şartlarda kendi başlarına da ısınan bu cihazların sıcak yaz günleri ile artan hava sıcaklıkları ile daha da ısınması ve zarar görmesi kaçınılmaz. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızı aşırı sıcaklardan korumak için uygulanabilecek bazı yöntemleri buradaki yazımızda sıralamıştık.

8# Cihazınızı kişiselleştirin

Kullandığınız işletim sistemi fark etmeksizin, cihazınızı kişiselleştirmek size daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayacaktır. Masaüstü resminden ekran koruyucuya kadar kendiniz seçin ve bilgisayarınızı kendi zevkinize göre tasarlayın.

9# İhtiyacınız olan uygulamalarınızı yükleyin

Artık bilgisayarınız temiz ve hazır durumda, ihtiyacınızın olacağını düşündüğünüz tüm uygulamaları indirmenin zamanı geldi.

10# Daha güvenli bağlantı için VPN Kullanmaya Başlayın

Yeni Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken 10 İşlem

Laptop Alındığında Mutlaka Yapılması Gereken son şey VPN kullanmak.

VPN sadece sansürü aşmak için kullanılan bir araç değil. Kısaca VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Peki Neden VPN Kullanmalısınız, VPN size başka ne yarar sağlar? Bunun için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?