1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavye Nasıl Temizlenir?

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların klavye temizlikleri farklıdır. Bu yazımızda masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda klavye nasıl temizlenir anlatacağız.

Klavyeler elimizin altında sık kullanıldığı için kirlenmeye çok müsaittir. Klavye başında çay içiyoruz, yemek yiyoruz.  Klavyelerimizin aralarına giren ufak parçalar, oluşan tozlar klavyeyi kolay bir biçimde kirletir ve mikropların barınması içinde uygun olan ortamı yaratır. Temiz bir görüntü ve sağlık açısından klavye temizliği periyodik olarak yapılmalıdır.

Klavyeler masaüstü ve dizüstü bilgisayar klavyeleri olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki  klavye türünün de temizliklerinde farklılıklar bulunmaktadır.

Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavye temizlemeye başlamadan önce bilgisayarınızı kapatın ve klavye bağlantısını sökün. Bilgisayar çalışırken klavyeyi çıkarmayın veya bağlamayın.

Masaüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir ?

  • Klavyenizin bilgisayarla olan bağlantısını çıkarın. Daha sonra, altında kağıt olan düz bir zemin üzerine klavyenizi yerleştirin. Klavyenizi ters çevirerek yavaşça vurun ya da sallayın. Tuşlara yakın yüzeydeki tozlar pratik bir şekilde dökülecektir.
  • Elektrik süpürgesi kullanımı da klavye temizleme konusunda yardımcı bir unsurdur. Elektrik süpürgesini en düşük seviyede çalıştırarak klavyenizin üzerinde yavaşça gezdirin. Böylelikle tozlar çekilecektir.
  • Yüzeysel anlamda temizlenmesine rağmen tuşlar arasındaki tozlar için de kulak çubuğundan yararlanabilirsiniz.
  • En son ve kapsamlı çare ise, klavyenizi köşelerindeki vidaları sökerek temizlemenizdir. Bu işlem sırasında tuş takımlarını da teker teker çıkaracağınız ve temizleyeceğiniz düşünüldüğünde, en kapsamlı ama son çare olarak olacaktır. Bu işlemi son derece titizlikle ve ustalıkla yapmanız gerekmektedir. Zira, yaptığınız yanlış bir hata klavyenizde aksamalara sebep olabilir.

Dizüstü (Laptop) Klavyesi Nasıl Temizlenir ?

Dizüstü bilgisayar klavyelerinde tuşlar birbirlerine yakın olduğu için masa üstü klavyeler kadar kirlilikle karşılaşılmaz. Ancak yine masa üstü bilgisayar klavyelerinin temizleme yöntemlerine benzer yöntemler ile temizlik yapabilirsiniz.

  • Laptop klavyesini temizlemek için de yukarıda saydığımız benzer yolları izlemeniz gerekmektedir.
  • Bunun yanında, yüzey temizleme suyunu elinizde olan mikrofiber beze sıkıp, çok bastırmadan klavye yüzeyini temizleyebilirsiniz. Bu yöntem masaüstü klavye temizlemede de geçerlidir.
  • Arada kalan kırıntı, toz ve çeşitli kirletici unsurların giderilmesi için kulak çubuğuna başvurabilirsiniz.

Eğer bilgisayarda kullandığınız mouse’unuz düzgün çalışmamaya başladıysa temizlik zamanı gelmiş demektir. Peki Fare Nasıl Temizlenir? Mous temizliğinde neler kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap