Lamer Nedir?

Lamer Nedir?

Lamer Nedir, Lamer kimlere denir, hacker ile lamer arasında ne fark vardır, lamerlerin saldırı yöntemleri nelerdir?

Lamer Nedir?

Kendisini hacker zanneden ve her ortamda da bunu dile getiren kişiler, internet üzerinde önceden hazırlanmış ve çok kişi tarafından kullanılarak herhangi bir sonuca varılamayan programlar ile işlem yapabileceğini düşünen kimselerdir.

Lamer bir internet terimidir. TDK’da karşılığı yoktur.

Kavramın günümüzdeki anlamda kullanımı 1980’lerde Amiga için yazılmış “Lamer Exterminator” virüsüne dayanır. “Lame” sözcüğü İngilizcede aslen “sakat” anlamına, lamer sözcüğü de “sakat bırakan” anlamına gelir. “Lame” sözcüğü, özellikle Amerikan argosunda, “naif” veya “sosyal ilişkiler açısından beceriksiz” anlamında da kullanılır.

Lamer tanımının internet üzerinde kullanılmaya başlanması IRC ve BBS zamanlarına kadar uzanıyor. O zamanlar, Lamer olarak sıfatlandırılan kişiler kelimeleri büyük-küçük harf karışık şekilde yazan, tüm kelimeleri kısaltan ya da sohbet edenleri çileden çıkaran kullanıcılara verilen bir isimdi.

Kısaca “kitabına göre” takılmayan düşük kalitede ortam bilgisine sahip kullanıcılara Lamer denirdi. Başkasının emeğinin altına kendi imzalarını atanlara da aynı isim veriliyor. Lamerların saldırganlık güdüleri, öğrenme isteklerinin önüne geçiyor, bu yüzden buluşmak can sıkıcı olabiliyor. Hazır yazılımlar kullanmayı becererek geçici ve kısa süreli zararlar vermeyi kendilerine iş edinmişlerdir.

Lamer neler yapabilir?

Hacker olduğunu iddia ederler ancak yeterli hacking bilgisine sahip değillerdir. Bunun yanı sıra programlama dilleri bilmezler ve ağ kurmaktan hiç anlamazlar. Biraz HTML bilirler o kadar.

Lamerlar hızla bir araya gelebilirler ve takımlar kurarak işlevsel olmaya çalışırlar. Ancak belli bir vizyonları olmadığı ve ego tatmini yüzünden birbirleriyle kavga ettikleri için kısa sürede dağılırlar. Çoğunlukla hazır Trojanlar kullanarak bilgisayarları ele geçirmeye çalışırlar.

Başka kişilerce hazırlanmış exploit yazılımlar kullanılarak web sunucularında root, ya da admin hakkı elde etmeye kasarlar. Phishing yazılımlarla e-posta adresi araklamaya çalışırlar.

Hacker ile lamer arasında ne fark vardır ?

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi Lamer sıfatını taşıyan yaramaz ergenler genellikle amaçsız, taklitçi ve egoist olabiliyorlar. Öte yandan hackerlar aktivist olabiliyor, gündem yaratıyor, politik zeminlerde ses getirebilecek kadar donanımlı da olabiliyorlar. Öte yandan hackerlar kendilerini lamerlar gibi ön plana kişisel olarak çıkartmayı da pek tercih etmiyorlar.

Bu farklılıkları göz önüne alarak size hacker olduğunu iddia edenlere karşı sağlam bir sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada hackerlar lamer grupları pek adamdan saymazlar. Hatta “cahiiler keşke ölseniz” dedikleri görülmüştür.


Son dönemde hacker saldırıları, ele geçirilen kullanıcı bilgileri ve uygulama mağazalarındaki zararlı yazılımlar gibi haberleri çok sık görür olduk. Bu nedenle sizler için, kullanıcı bilgilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olacak ipuçlarını buradaki yazımızda derledik.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın