Bilgisayar

Ram Nedir? Ram neden önemli?

İçerikte neler var? :

0
(0)

Bilgisayarın en önemli donanımlarından RAM hakkında bilgiler vererek RAM nedir ve neden önemlidir bu yazımızda ele alacağız.

Ram Nedir?

Rastgele erişimli hafıza (İngilizce: Random Access Memory, RAM) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur.

RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar.

Bilgisayarlar işlem yaparken program kodları ve veri tutmak için RAM kullanırlar. RAM’in karakterini tanımlayan özelliği bütün hafıza noktaları neredeyse aynı hızda erişilebilir olmasıdır. Diğer teknolojilerin çoğu belirli bir bit veya byte okuduklarından gecikmelere sebebiyet verir.

Bellek bilgisayarın direk olarak performansını etkiler. Bilgisayarınız (yani işlemci, sabit disk ve anakart) ne kadar hızlı olursa olsun belleği düşükse yavaş çalışır. Makinenizin ihtiyacından daha az bellek kullanımı bilgisayarın yeterli performans göstermesini engeller. Fakat ihtiyacından fazla RAM olmasıysa makineyi daha hızlı yapmaz.

Bellek MB (Mega Bayt) veya GB (GigaBayt) cinsinden gösterilir. Bilgisayarınızın belleğini açılış menüsünde görebilirsiniz. Açılışta belleğiniz sayılır. Bu sayı 2048 gösteriyorsa 2 MB bellek var demektir. Belleğinizi açılışta çıkan sayıyı 1024 sayısına bölerek hesaplayabilirsiniz.

RAM ölçüm birimleri

  • RAM modülleri Bayt cinsinden ifade edilir.
  • 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2GB modüller hâlinde satılır.
  • Hafıza büyüklük ölçülerini aşağıdaki gibidir
  • 1 Bayt (B) = 8 Bit
  • 1 Kilobayt (KB) = 1024 Bayt
  • 1 Megabayt (MB) = 1024 KB = 1,048,576 Bayt
  • 1 Gigabayt (GB) = 1024 MB = 1,073,741,824 Bayt
  • 1 Terabayt (TB) = 1024 GB = 1,099,511,627,776 Bayt

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu