Akıllı Telefon

Refurbished iPhone Nasıl Anlaşılır?

Refurbished nedir, Yenilenmiş Refurbished iPhone Nasıl Anlaşılır, Refurbished iPhone alınır mı, orjinal iPhone ile içi açılmış iPhone nasıl anlaşılır?

Refurbished Nedir?

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar tarafından, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olup firmaya geri gönderilen ürünler elden geçirilerek bu ürünlerin varsa arızaları giderir ve yeniden satışa sunulur. Bu tür ürünlere refurbished(yenilenmiş) ürün adı verilir.

Kısacası donanım sorunu bulunan ve onarılarak firma tarafından yeniden satışa sunulan cihazlar “yenilenmiş (refurbished)” olarak kabul edilir.

Yenilenmiş Refurbished iPhone Nasıl Anlaşılır?

1 – Arka tarafta iPhone’un seri numarası ve ön tarafta model numarası olan sıkıca kapatılmış beyaz bir kutu ise, muhtemelen yeni (kullanılmamış) bir telefon satın almışsınızdır. Bu, yalnızca doğrudan Apple’dan satın alınan iPhone’lar için geçerlidir. Üçüncü taraf satıcılar telefonları Apple ambalajında satmak zorunda değildir.

2 – Yıpranmış bir kablo, eksik kullanma kılavuzu veya diğer aksesuarlar veya eski veya yıpranmış ambalajlı kulaklıklar yenilenmiş bir telefonun işaretidir.

3 – Apple genelde herhangi bir kozmetik sorunu olan iPhone’u müşterilerine göndermez. Bu nedenle iPhone’un gövdesi üzerindeki çizikler veya ekrandaki lekeler cihazın refurbished olduğu anlamına gelebilir. Bir Apple yetkili satıcısından çizilmiş veya yıpranmış bir telefon satın aldıysanız, telefonun değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

4 – Telefonunuzun kutusu üzerine bir seri numarası yer almıyorsa, muhtemelen yenilenmiş bir cihazdır. iPhone’unuzun seri numarasını, Ayarlar uygulamasının “Genel” bölümündeki “Hakkında” sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Refurbished iPhone Nasıl Anlaşılır?

5 – iPhone’unuzun model numarasını Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünde yer alan Model etiketinin sağ tarafında görebilirsiniz. Model numarasında önemli olan ilk harftir.  İlk harf “M” ise, telefonunuz orijinal (kullanılmamış) bir cihaz eğer ilk harf “N” ise, telefonunuz yenilenmiş bir cihazdır.

6 – iPhone seri numarasını Apple’ın sitesinden kontrol ettirerek ürünün sıfır yada yenilenmiş ürün mü olduğunu anlayabilirsiniz.

Bunun için;

Apple Servis ve Destek web sitesine giderek, cihazınızın seri numarasını “Enter your serial number” etiketinin altındaki boşluğa yazın ve devam’a tıklayın. Bunu yaptığınızda, telefonunuz yeniyse “Bu telefon etkinleştirilmemiş” gibi bir mesaj görürüsünüz ve otomatik olarak etkinleştirebileceğiniz teşhis sayfasına yönlendirilirsiniz.

Peki Refurbished iPhone alınır mı ?

Refurbished cihaz, tamamen yenilendiği için sıfır soruna sahiptir. Yani tekrar tekrar kontrollerden geçtiği için sıfır bir cihaza göre daha güvenilir konumdadır ve tekrar garantili olarak piyasaya sunulmaktadır.

Ancak birçok cihazın refurbished garantisinin maalesef ülkemizde geçerli olmadığını da belirtelim. Garantinin sizin için pek de önemi yoksa gözünüz kapalı kesinlikle alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol