Root Nedir, Nasıl Yapılır?

Root Nedir, Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda Root işlemi yaparak cihazınıza yeni özellikler kazandırmanız mümkün. Peki root nedir, nasıl yapılır, Root garantiyi bozar mı? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Root Nedir, Nasıl Yapılır ?

Android, Linux tabanlı bir iletim sistemidir. Windows’ta bulunan Administrator kullanıcısında olduğu gibi Linux’te de Root kullanıcısı vardır.

Administrator yetkisi olan kullanıcı, bilgisayardaki tüm özel ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlayarak, istediği kullanıcının istediği dosyayı görmesini yada görmemesini sağlar. Aynı şey telefonlar içinde geçerlidir.  Yani root yetkisine kavuştuğumuz zaman telefon üzerinde hemen hemen her türlü değişikliği yapabiliriz.

Android cihazlarda Administrator ‘un karşılığı Root’dur. Satın aldığınız cihaz Root yetkisi kilitli olarak gelir. Root yetkisi almak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.

Şimdi root nedir, nasıl yapılır anlatıma geçebiliriz.

Telefonu Root’ladığımızda ne olur  ?

Root işleminin en temel yararı, size sistemin daha önce erişmediğiniz köşelerine, detaylarına erişim hakkı (sadece okuma hakkı değil, yazma / değiştirme hakkı da) sunmasıdır. Bu sayede tüm sistem dosyalarını silebilir, değiştirebilir, yeni temalar yükleyebilir, gereksiz sistem programlarını sistemden kaldırabilirsiniz.

Root yetkisini eline alan kullanıcı, cihaz üzerindeki herşeyi kontrol edebilir. Bunlar;

  • Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz.
  • Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirebilirsiniz. İşte Linux’un sınırsız dünyası bu.
  • Cihazınızı Root ettiğinizde, Market’teki Root’lu programları kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root’lu programı kullanabilirsiniz.
  • Düşük hafızalı bir telefonunuz var. O telefondaki hafıza kartını, A2SD EXT yaparak, programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptler ile beraber telefonun dahili hafızası ile ext bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.

Root Nasıl Yapılır ?

Root erişimi yapmak genelde kolay bir işlem olmakla birlikte, tüm telefon modellerinde root yetkisi almak için farklı işlemler yapılabilmektedir. Biz temel olarak Samsung Galaxy telefonlarda root işlemi nasıl yapılır değineceğiz.

Root işlemi deneyimli kullanıcılar için tavsiye edilir. Root işlemi yaparken sonrasında telefonunuzda oluşabilecek bütün sorunlar sadece sizin sorumluluğununuz altındadır.

Samsung Galaxy telefonlarda root işlemi nasıl yapılır?

Root işlemine başlamadan önce cihazdaki verilerimizin yedeğini almamız gerekiyor. Android işletim sistemli akıllı telefonlarda yedek almak ve sonrasında bu yedeği geri yüklemek için kullanılabilecek çok sayıda uygulama var. Bunun için En İyi 7 Android Yedekleme Uygulaması yazımıza bakabilirsiniz.

Yedeklerimizi aldıktan sonra Odin, USB sürücü ve Root dosyalarını temin etmeliyiz.Root dosyasının cihazımız ile uyumlu olmasına dikkat etmemiz gerekiyor, uyumlu olmazsa cihazımız açılmayabilir. USB sürücülerini Samsung’un kendi sitesinden temin edebilirsiniz.

  • İlk başta cihazımızda Ayarlar – Güvenlik – Bilinmeyen Kaynaklar’a izin veriyoruz.
  • Cihazımızı kapattıktan sonra Download Mod’a giriyoruz. Onun içinde Ses Kısma + Home + Güç tuşuna basıyoruz. Açılan ekranda Ses Açma tuşuna basıp bilgisayara bağlıyoruz.
  • Odin Programını açıyoruz ve cihazımızı PC’ye bağlıyoruz.
  • PDA kısmından Root dosyamızı seçiyoruz ve Start tuşuna basıyoruz.
  • Cihazımız birkaç defa açılıp kapandıktan sonra işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi telefon modellerine göre Root işlemleri farklılıklar gösterir. Buraya tıklayarak sitemizde bulunan tüm cihazlara ait root işlemleri konularımıza ulaşabilirsiniz.

Root garantiyi bozar mı?

Root atmak isteyen kişilerin uygulamanın artıları ve eksilerini karşılaştırarak buna göre karar vermeleri gerekir. Sistemin sağladığı en büyük artı telefonunun oldukça hızlanması olurken en büyük eksisi ise telefonun garanti dışına çıkması olarak görülmektedir.

Root atılan telefonlar yetkili servisler tarafından tespit edilmekte ve bu cihazların tamir işlemleri garantileri devam etse bile garanti dışına alınarak ücretli bir şekilde yapılmaktadır.

Bu yazımızda root nedir, root nasıl yapılır sorusunu cevapladık.

1 Yorum

çoook aramıştım teşekkürlerrrr

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol