Telefonlarda Detaylı Pil Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir ?

Telefonlarda Detaylı Pil Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir ?

Android ve iPhone Telefonlarda Detaylı Pil Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir ? Telefonlarda pil kullanım menüsü nasıl açılır ?

Telefonlarda “pil kullanımını” detaylı görerek , uygulama kullanım analizinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Pil detaylarını kontrol etmeniz, hem telefon alışkanlıklarınızı anlamak , hemde bataryanızı tüketen uygulamayı tespit edebilirsiniz.

Telefonlarda Detaylı Pil Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir ?

Akıllı telefonlar arka planda uygulamaların çalışmasına izin verdiği için telefonunuzdaki tek bir uygulama bile siz o uygulamayı aktif olarak kullanmıyor olsanız bile, hatta o anda telefonunuzun ekranı kapalı bir şekilde masa üzerine bırakmış olsanız bile pil tüketim miktarınızı ciddi oranda etkileyebilir.

Bu yazımızda akıllı telefonların uygulamaların pil tüketim miktarını gösterme özelliğine bakıp arka planda bu tarz cihazın sürekli çalışmasına neden olan uygulamaları nasıl belirleyebileceğimizi öğreneceğiz.

iPhone’da Detaylı Pil Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir ?

IOS kullanıcıları Android’den farklı olarak pil kullanımlarının detaylarına hazır menüler altından ulaşamıyorlar.

DetailedBatteryUsage” olarak adlandırılan alan, kullanıcıların her bir uygulama veya arka planda çalışan işlemler için ayrıntılı çizgi grafikleri de dâhil olmak üzere gizli pil kullanımı istatistiklerinin kilidini açmasına olanak tanıyor. Cydia uygulaması üzerinden bu alanı aktif ederek artık ayarlardan ayrıntılı pil kullanımına erişebilirsiniz.

iOS  cihazınızda çalışan her uygulama veya arka plan işlemi için pil kullanımı hakkında ek bilgi bulmak için Ayarlar → Genel → Kullanım → Pil Kullanımı bölümüne gidin.

(iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ? )

Android’de Detaylı Pil Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir ?

Android kullanıcılarının bu menüye ulaşmak için yüklemeleri gereken herhangi bir harici uygulama ihtiyacı yoktur. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca pil kullanımının detaylarına ulaşabilirsiniz.

İşte yapmanız gerekenler:

1 – Giriş ekranından MENÜ düğmesine tıklayın

2 – Ayarlar’ı tıklayın.

3 – Aşağı kaydırarak “Telefon Hakkında” seçeneğine gelin

4 – “Pil” veya “Pil Kullanımı” nı tıklayın.

“Pil Kullanımı” ekranında, her işlemin yanında kullanım oranını göreceksiniz. İşlemler, en yüksekten en düşük pil kullanımına göre listelenir.

Bu bilgi sayesinde pil ömrü boyunca hangi uygulamaların ve işlemlerin ne kadar batarya tükettiğini görebilirsiniz ve daha sonra daha iyi pil ömrü sağlamak için kullanımınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol