.avi Dosyası nedir, nasıl açılır ?

.avi dönüştürme convert etme

.avi (Audio Video Interleave) dosyası nedir, nasıl açılır, .avi formatı nasıl dönüştürülür ?

.Avi dosya uzantısına sahip bir dosya Audio Video Interleave dosyasıdır. AVI, hem ses hem de video içeren, yaygın olarak kullanılan bir video formatıdır. AVI, Windows makineleri için standart video formatıdır. Dosya, DivX ve XviD gibi çeşitli codec bileşenlerini kullanarak ses ve video depolayan bir multimedya konteyner biçiminde kaydedilir.

Microsoft tarafınfan oluşturlan video kapsayıcı veya sarıcı; çeşitli codecler tarafından kodlanabilen video verilerini depolar; tipik olarak .MPEG ve .MOV gibi benzer formatlara nazaran daha az sıkıştırma kullanır.

AVI format Microsoft tarafından 1992’de geliştirilmiş ve günümüzde dosya aktarımı ile video ve ses parçalarının depolanması için yaygın olarak kullanılırlar.

Yüksek oranlı uyumluluğu sayesinde, AVI dosyaları sadece Windows sistemlerinde değil Mac, Linux ve Unix gibi diğer büyük platformlarda da kullanılır. Aynı şekilde, VLC Player gibi çoğu ortam oynatıcısı tarafından tanınır.

.avi Dosyası Nasıl Açılır ?

.avi dosyasını Windows’ta yerleşik olarak bulunan Windows Media Player ile açabilirsiniz.

Yapacağınız tek şey dosyaya çift tıklamak. Eğer dosya bu şekilde açılmadıysa dosyayı sağ tıklayabilir, “Birlikte Aç” menüsünü işaret edebilir ve ardından “Windows Media Player” ya da başka bir desteklenen uygulamayı tercih edebilirsiniz.

MacOS veya Linux kullanıyorsanız, bu platformlarda AVI destekli yerleşik uygulamalar bulunmadığından işler o kadar kolay değildir. Bunun yerine, üçüncü taraf bir uygulamayı indirmeniz gerekir. VLC Player‘ı kullanabilirsiniz.

.avi formatı nasıl dönüştürülür ?

.avi formatındaki bir videoyu herhangi bir video dönüştürücü kullanarak kolayca başka formatlara çevirebilirsiniz. Bunun için en iyi 10 video dönüştücü program yazımıza bakabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol