Bilgisayarda Boş Yer Açmak için Silinebilecek Dosya ve Klasörleri Tanıyalım

Bilgisayarda Boş Yer Açmak için Silinebilecek Dosya ve Klasörleri Tanıyalım

Bilgisayarda Boş Yer Açmak için bazı Windows dosya ve klasörlerini silebilirsiniz. Diskinizde boş depolama alanı açmak isteyenlerin güvenli bir şekilde nasıl silineceğini yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgisayarda Boş Yer Açmak için Silinebilecek Dosya ve Klasörleri Tanıyalım

1- Hazırda bekletme dosyalarını silerek boş alan kazanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda açık çalışmalarınız C:\hiberfil.sys konumunda kaydedilir. Eğer bir çalışma esnasında şarjınız biterek bilgisayarımız kapanırsa, pc’nizi tekrar başlattığınızda dosyalarınızda çalışmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu dosyaları Başlat – Komut İstemi – Yönetici olarak başlat diyerek powercfg.exe /hibernate off

kodunu yazarak hazırda beklet özelliğini kapatabilirsiniz.

2 – Temp klasörü içeriğini silerek boş depolama alanı edinebilirsiniz.

Windows’un geçici dosyalarının bulunduğu C:\Windows\Temp  klasöründeki tüm dosyaları güvenle siebilirsiniz.

3 – Windows.old klasörünün silinmesi

Windows sürümünü yükselttiğinde eski windows sürümü ileride olası hatalara yada sistem çökmlerine karşı sizin eski sürüme dönmeniz için saklanır. Eğer buna gerek duymuyorsanız bu klasörün içeriğini silebilirsiniz.

Başlat menüsüne Disk Temizleme yazın ve aracı çalıştırın. Sürücü seçimi ekranından Windows’un kurulu olduğu diski seçtikten sonra Tamam butonuna tıklayın. Dosyalarız tarandıktan sonra silmek istediğiniz dosyaları seçebileceğiniz bir pencere ile karşılaşacaksınız. Alt kısımdaki Sistem dosyalarını temizle butonuna tıkladıktan sonra açılan pencerede Windows.old klasörünün seçili olduğundan emin olduktan sonra Tamam butonuna tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

4 – Tabiiki Geri Dönüşüm kutusu

Uzun süre temizlenmeyen geri dönüşüm kutunuzda hatırı sayılır dosya birikmiş olabilir. Bunlarla işiniz bittiyse tamamını silin gitsin. Dosyalarını tek tek silmenizede gerek yok masaüstünde geri dönüşüm kutusuna sağ tıkladığınızda geri dönüşüm kutusunu boşalt sekmesi çıkacak, basın gitsin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol