Bilgisayarda Klavye kaynaklı karşılaşılabilen 6 sorun ve çözümü

bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemler

Merhaba Arkadaşlar! Bu yazımızda ekranın ters dönmesi, tam ekran olması, sayı tuşlarının çalışmaması gibi bilgisayarda Klavye kaynaklı karşılaşılabilen 6 sorun ve çözümünü sunacağız.

Bilgisayarlarda kolay kullanım için bir takım klavye kısayolları atanmıştır.  Tüm Microsoft klavyelerinde, Windows ve diğer Microsoft uygulamalarında kullanılabilen kısayollar mevcuttur.

Bilgisayardaki işlerimizi daha seri tamamlamak için klavye kısayol tuşlarını bilmemiz gerekiyor. Windows için dev klavye kısayolları rehberi yazımızdan işinize yarayacak klavye kısayollarını öğrenebilirsiniz.

Şimdi bu klavye kısayollarının bazen başınıza neler açabileceğine gelelim.

Bilgisayarda Klavye kaynaklı karşılaşılabilen 6 sorun ve çözümü

Aşağıda klavye kısayollarının neden olduğu bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemlerden en yaygın 6’sını ve nasıl çözeceğinizi bulabilirsiniz.

Ekranın Ters Dönmesi

En çok yanlışlıkla basılan klavye kısayollarından biridir. Bilgisayarınızın ekranını sağ, sol ve ters yöne dönmesi ile sonuçlanır. Bu, bilgisayarınızı normal bir şekilde kullanmanızı engeller ve imlecinizi hareket ettirirken daha fazla uğraşmanız gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki bunu düzeltmek için kullanacağımız kombinasyon, bunu yaparken kullanılan tuş kombinasyonu ile aynı. Ekranınızı normal ayarlarına döndürmek için CTRL, ALT ve ÜST Ok kombinasyonunu kullanmanız yeterli.

bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemler

Şifrenin doğru girildiği halde hata vermesi 

Bazen bir internet sitesi için girdiğiniz şifre yanlış olduğundan şifrenizi birkaç kere girmeniz gerekebilir ama bazı durumlarda, bu internet siteleri şifrenizi doğru girdiğiniz halde hata verebilir. Bunun nedeni, internet sitesine girmeden önce Caps Lock tuşuna basmanız olabilir. Bir kez daha şifrenizi girmeden önce Caps Lock tuşunun açık olup olmadığını kontrol edin.

bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemler

Sayı Tuşlarının Çalışmaması

Şifrenizi girerken ya da sayıları kullanırken sayı tuşlarını kullanmaya çalıştığınızda, tuşların bir işe yaramadığını görebilirsiniz. Num Lock’un kilitli olması, bu tuşların çalışmamasına yol açacaktır. Bunun çözümü, bir önceki sorunun çözümü kadar basittir. Num Lock tuşuna basarak aktifleştirmeniz yeterli.

bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemler

İnternet sayfalarının büyümesi

Sekmenizi hızlı bir şekilde açarken CTRL ve Mouse Tekerleği kombinasyonunu yanlışlıkla kullanmış olabilirsiniz. CTRL tuşuna basılı tutarak mouse tekerleğini ileri doğru itmeniz, sayfanın yakınlaşmasına neden olacaktır. Sayfayı uzaklaştırmak için CTRL tuşuna basılı tutarak Mouse tekerleğini geriye doğru çekin.

bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemler

Önceki Harfin Yerine Sonraki Harfin Silinmesi

Normalde Backspace tuşuna bastığınızda bir önceki harf silinir ancak Insert tuşuna basmanız halinde bir önceki harf yerine bir sonraki harf silinir. Insert tuşu, kullanıcılar tarafından en çok basılan tuşlardan biridir ve çoğu zaman nasıl düzeltilebileceği konusunda kullanıcılar bilgi sahibi değillerdir. Bu sorunu tekrar Insert tuşuna basarak düzeltebilirsiniz.

bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemler

Monitörün tam ekran olması

Bu sorunda ise mevcut sayfa tüm ekranınızı dolduracak şekilde büyür ve tam ekran moduna geçer. Tam ekran modundan çıkmak için F11 tuşuna basarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

bilgisayar kullanırken karşılaşılan problemler

] }

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol