En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı

En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı

Bu yazımızda ekran görüntüsü alma yada ekranın videosunu çekme konusunda size yardımcı olabilecek en iyi 5 ücretsiz ekran yakalama programı ile birlikteyiz.

Piyasada bir çok ekran kaydetme uygulaması mevcut, ancak bunların büyük bir kısmı ücretli oluyor. Sizlere bu yazımızda sunacağımız ücretsiz ekran yakalama programları içinde hiç bir kısıtlaması olmayan yada rahatsız etmeyecek kısıtlamaları bulunanları paylaşacağız.

En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı

Ekran resmini çekmeye yada ekranın sesli olarak görüntüsünü almaya yarayan en iyi ücretsiz programları aşağıda sunuyoruz.

1 OBS Studio

En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı
OBS Studio

Açık kaynaklı ve hiçbir kısıtlama olmadan kayıt olanağı sunan ücretsiz ekran yakalama programı OBS Studio, yüksek çözünürlüklü olarak hem kayıt hem de yayın yapma işlevini yerine getiriyor. Üstelik bu yayınları Twitch veya YouTube üzerinden  de yapmanıza olanak sağlıyor.

Kayıtlarınızı FLV formatında dönüştürüp kaydetmenizi sağlayan yazılım kayıt işlemini doğrudan grafik kartı üzerinden gerçekleştiriyor. Bu sayede oyun videolarını da tam ekran modunda kaydedebiliyorsunuz.

Çoklu çekirdek işlemcileri sonuna kadar kullanabilen OBS Studio oldukça performanslı. Ayrıca 60 FPS ve üstü kayıt yapabilirsiniz. Bu yazılımın tek sıkıntısı, kurulumunu ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapmanın biraz zaman alması. OBS Studio Windows, macOS ve Linux desteği sunmakta.

:: OBS Studio indir

2 FlashBack Express

En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı
FlashBack Express

Ücretli olan FlashBack Pro’nun ücretsiz olan bu versiyonu, kayıtlarınıza rahatsız edici filigranlar eklemiyor veya zaman sınırı uygulamıyor. Birçok başarılı özellik ve araçla ücretli alternatiflere meydan okuyabilen yazılımın kullanıcı arayüzü de oldukça kolay.

Tüm ekranı, bir pencereyi, seçtiğiniz bir alanı ya da webcam görüntüsünü çektikten sonra basit düzenleyicisiyle anında kırpma ve kısaltma işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün. Daha sonra bunları YouTube, FTP sunucu veya bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz.

Yazılımın kare oranını ayarlayabildiğiniz özel bir oyun moduna sahip olduğunun da altını çizelim. FlashBack Express, yazılımın ücretli versiyonuna geçmedikçe sadece WMV formatında kayıt yapmanıza izin veriyor. Yazılım sadece Windows uyumlu.

:: FlashBack Express indir

3 Ezvid

En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı
Ezvid

Tek tıkla ekran kaydetme olanağı sunan Ezvid, özellikle YouTube yayıncılarının hoşuna gidecek cinsten. Hem yeni başlayan hem de deneyimli kullanıcılar için oldukça işlevsel olan yazılım bütünleşik düzenleme araçlarıyla da dikkat çekiyor. Masaüstünüzü ve oyunlarınızı kaydedebileceğiniz yazılımın arayüzü de oldukça kolay.

Mikrofondan isterseniz ses efekti kullanarak da kayıt yapabildiğiniz Ezvid, metinleri konuşma haline de getirebiliyor. Çeşitli müzikleri sunumlarınıza ve slayt gösterilerine ekleme şansınız da mevcut. Videonuza filigran eklenmesini istemiyorsanız kaydınızı 45 dakikada tamamlamanız gerekiyor.

Yazılım kaydınızın başına reklamını içeren bir başlangıç görüntüsü ekliyor ancak bunu proje penceresinde silmeniz mümkün.

:: Ezvid indir

4 TinyTake

En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı
TinyTake

Webcam ve masaüstü görüntüleri kaydedebilen ücretsiz ekran yakalama programı TinyTake, oyunlar içinse destek sunmuyor. Kayıt için kayıt tuşuna tıklamanız ve ekrandan bir alan seçmeniz ya da CTRL+R tuş kombinasyonunu kullanmanız yeterli. Yazılım videolarınıza filigran eklemiyor ancak sadece 5 dakikalık süre sınırı sunuyor.

Bu sürenin çoğu kişi oldukça kısa geleceği kesin. Kayıt sonrası videoyu ön izleyip sabit diskinize, YouTube’a veya TinyTake’in kendi bulut depolama servisine yükleyebiliyorsunuz. Hem de bu bulut servisi size 2 GB sağlıyor. Daha fazla araç ve videolara not düşme işlevi içinse ücretli sürüme geçmeniz gerekmekte. TinyTake hem Windows hem de macOS uyumluluğuna sahip.

:: TinyTake indir

5 Xsplit Broadcaster

En iyi 5 Ücretsiz Ekran Yakalama Programı
Xsplit Broadcaster

Xsplit yayın ve kayıt için yazılım; Broadcaster ve Gamecaster olmak üzere iki ayrı sürümle geliyor. İkisi de birbirine oldukça benzese de Broadcaster genel amaçlı, Gamecaster ise oyuncular için tasarlanmış durumda. Xsplit Broadcaster ücretsiz, kişisel ve premium olmak üzere üç seçenek sunuyor. Tabii ki bizi ücretsiz olanı ilgilendiriyor. Bu versiyonda yazılım, 60 FPS ve 720p üstünde videolarınıza filigran ekliyor.

Ekran, grafik kartı, webcam, medya dosyası veya belli bir programdan kayıt yapabilme kapasitesine sahip olan yazılım, oyun oynadığınızı tespit edebiliyor ve otomatik olarak kayda başlıyor.

Kayıtlarınızı video olarak kaydedebildiğiniz gibi doğrudan Twitch, YouTube Live ve Facebook Live’a yayın da yapabiliyorsunuz. Bu yazılım sadece Windows desteği sunuyor.

:: Xsplit Broadcaster indir

Yorum Yap

Yorum Yap