Ev Sinema Sisteminde Ne Nedir?

Ev sinema sistemi nedir, evde sinema sistemi kurmak için neler gerekli, ev sinema sistemi nasıl kuurlur, pahalımıdır gibi Ev sinema sistemleri hakkında bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ev Sinema Sistemi nedir?

Ev sinema sistemi evinizde sinema atmosferini kusursuz olarak yaşamanızı sağlayan bir akıllı ev teknolojisidir.

Ev Sinema Sistemi için neler gereklidir?

Öncelikle büyük ekran bir televizyon ve kaliteli  bir ses sistemi gerekir. Sonrasında Amfi, DVD, Receiver, Projeksiyon gibi aletleri tercihinize göre edinebilirsiniz.

Ev sinema sistemlerinde yeterli genişliğe sahip bir salon olmazsa olmazlardandır. Küçük mekanlarda TV’ye aşırı yakın oturulması gerekebileceği gibi, hoparlörler de birbirine çok yakın olacağından çevresel ses hissi (surround) kayba uğrayacaktır.

Ev Sinema Sistemi nasıl kurulur?

Sinemadakine benzer bir ses deneyimi yaşatmak için çok hoparlörlü bir düzen kurulur. Merkez hoparlörü görüntü kaynağının üstüne ya da altına yerleştirilir ve bu hoparlör konuşmaları aktarır.

Ekranın sağına ve soluna konulan hoparlörler ses efektlerinin yanı sıra konuşmaların sağdan ya da soldan geldiği duygusunu vermeye yarar. Arka ya da yan hoparlörler çevresel sesleri ve efektleri verir. Subwoofer hoparlörü ise derin bas sesleri üretir.

5.1 ses düzeni 1 merkez, 2 ön (sağ ve sol) 2 arka hoparlör ve 1 adet subwoofer kullanıldığı anlamına gelir.7.1 sistemlerde sağ ve sol yanlara birer hoparlör daha ilave edilir.

Ev Sinema Sistemi pahalı mıdır?

Günümüzde artık akıllı ev teknolojilerine ulaşmak ve kullanmak herkesin sahip olabileceği bir deneyimdir. Ev sinema sistemleri sanıldığı gibi pahalı ve ulaşılmaz akıllı ev teknolojileri değildir.

THX nedir?

THX, sinema salonlarının, ev sinema sistemlerinin akustik performansını arttırmaya yarayan bir ses düzenleme yöntemi. Lucasfilm’in geliştirdiği bu teknolojiye uygun standarttaki ürünler, yine Lucasfilm tarafından ”test edilip onaylandıktan” sonra, THX sertifikasını alıyorlar. Son dönemde, THX sertifikası alan ürünler kervanına, otomobil ses sistemleri ve bilgisayar/multimedia ürünleri de katıldı. THX’in varlığı, temelde şu gereksinime dayanıyor. Filmlerin postprodüksiyon aşamasındaki ses düzenlemeleri, özellikle son 25 yıldır daha büyük bir özenle yapılıyor. Yönetmenler, teknik ekipler, izleyicinin üzerinde yaratmak istedikleri etki için sesten bol bol yararlanıyorlar. Ancak hem sinema salonlarının, hem de ev sinema sistemlerinin mekanın kendi yapısına bağlı olarak çok farklı performans göstermesi, George Lucas gibi bir titizlik abidesini sinema sektöründe yeni ses standartları geliştirmeye itiyor. Sonuçta da karşımıza THX çıkıyor. Bu standart sayesinde, izleyicilerin yönetmenin gerçekleştirmek istediği etkiye daha yakın bir ortam içinde bulunmaları mümkün.

SoundBar nedir?

SoundBar; ince uzun silindirik biçimli, dahili hoparlörleri bulunan, tek parçadan oluşan bir harici hoparlör çözümüdür. Özellikle TV altına yerleştirilmeye uygun, harici subwoofer ile birlikte çalışabilen ve genellikle kablosuz teknolojilerle ses kaynağını alabilen yeni nesil cihazlardır.

Dolby Digital nedir?

Dolby Digital, Dolby Laboratuvarları tarafından geliştirilen veri ve ses sıkıştırma teknolojilerinin ismidir. Orijinal ismi, 1994’e kadar Dolby Stereo Digital olarak kullanılmıştır.

DTS nedir?

Digital Theatre Systems (Dijital Sinema Sistemleri), bir çok sinemada kullanılan yüksek kaliteli surround ses sistemleridir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu