Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ? 6

Evde kullandığınız interneti güven altına almak oldukça önemli bir konu, bu sayede başkalarının internetinizi kullanmasını engelleyebilirsiniz. Peki Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

Başkalarının internetinimizi kullanmasını nasıl engelleriz? Modemi nasıl güncelleriz ? Wi-Fi parolasını nasıl değiştirebiliriz? Wi-Fi nasıl görünmez yapılır ? Aklınıza takılan bu sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

Hepimizin evinde kullanılmaya başlanan ve özellikle mobil telefonlar ile wifi ağının da kurulduğu modemlerde güvenlik çok daha ön plana çıkmış durumundadır. Gelin hep birlikte wireless alanında nasıl güvenklik sağlanır bunu görelim.

1. Modemi İlk Kurulduğu gibi kullanmayın

Modeminizi servis sağlayıcınızın kurduğu şekilde sürekli kullanmanız sakıncalıdır. Modem arayüzüne girerek ayarlarını kendiniz göre yapabilirsiniz.

Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

Öncelikle varsayılan kullanıcı adı ve parolanızı (Wi-Fi parolanız değil) kendinize göre değiştirerek başlayın. Bu arayüze erişim sağlandığında ağınıza bağlı olan tüm cihazları denetleyebilir, herhangi bir şüpheli durum var mı diye kontrol edebilirsiniz. Ayrıca modeminizin yazılımını da yine buradan güncelleyebilirsiniz. Güncellemeleri takip etmeniz şiddetle önerilir çünkü en sıkı güvenlik önlemleri bu güncellemeler aracılığıyla size ulaştırılır.

Bu konuda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz yazılarımız ;

1 –Modem Arayüzüne Nasıl Girilir ?

2 –Modem Arayüz Şifreleri

2. Kablosuz İnternet Parolasınızı Sürekli Değiştirin

Bu zamana kadar kaç kişiye Wi-Fi parolanızı verdiniz hatırlıyor musunuz? Eve gelen arkadaşlarınıza, kuzenlerinize, yatıya gelen misafirlere parolanızı hep vermediniz mi? Bu soruya evet olarak cevabı biz verelim ve devam edelim.

Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

Hiç parolanızı değiştirmediyseniz, hemen bugün bunu yapın çünkü parolanızı bilen kişi sayısı günden güne artıyor. Bu çemberi daraltmanız Wi-Fi ağının güvenliği açısından son derece önemli. Basit bir parola değişikliği parolanızı bilen kişi sayısını azaltacağından, güvenlik açısından kökten çözümlerden biridir. Yine modem ayarlarınızdan bu işlemi kolayca yapabilirsiniz ve belirli aralıklarla da bunu yapmanızda yarar var.

WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?  konumuzda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

3.Kablosuz Wi-Fi Ağınızı Görünmez Yapın

Görünmez olmak her zaman insana güvende hissettirir. Bu durumWi-Fi ağınız için de geçerlidir. Görünmediğiniz takdirde davetsiz misafirlere de kapınız otomatikman kapanmış demektir. Bunu yapmanın da bir yöntemi var hemen sizinle paylaşalım.

Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

Öncelikle yine modem arayüzüne giriyoruz. Modemden modeme göre farklılık gösterebilir ancak genel olarak “kablosuz” sekmesi ve ardından SSID ayarları bölümünde “görünürlüğü gizle” seçeneğini görebilirsiniz ya da ESSID Yayını bölümünde inaktif seçeneğini işaretleyerek Wi-Fi ağınızı görünmez hale getirebilirsiniz.

4. VPN ya da Güçlü Bir Güvenlik Yazılımı Kullanabilirsiniz

Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

VPN hizmeti sizin ve internette ulaşmaya çalıştığınız sayfaların arasında güvenli bir tünel oluşturur. Bu durumda sizin çevrimiçi davranışlarınız tamamen gözlemlenemez hale gelir. İzlenmediğinize emin olmak istiyorsanız VPN hizmeti tam da size göre. Bunun haricinde bazı ücretsiz güvenlik uygulamaları da işinizi görür, hatta ücretli olanlar dahi verdiğiniz paranın hakkını verir diyebiliriz.

5. Kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi’ı Kapatın

Evdeki Kablosuz İnternetimizi Nasıl Güvende Tutarız ?

Hala tatmin olmadıysanız, içiniz rahat değilse işte bu da son çare.Wi-Fi’ı kapatın gitsin, herkes rahat etsin. Peki, ben internet erişimi sağlamadıkça güvenliğin ne anlamı var diyorsanız.

Ethernet kablonuzu nereye kaldırdıysanız çıkarın onu yerinden ve kabloyu görevinin başına koyun. Modeminiz ve bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı ethernet kablonuzla sağlamanız geleneksel bir yöntemdir ama en güvenlisidir. Paranoyaklık artık had safhalarda ise kablonuz hiç tozlanmaya yüz tutmasın, görevini icra etsin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol