Facebook Legacy Contact (Hesap Varisi) Detaylı Anlatım

Facebook Legacy Contact (Hesap Varisi) Detaylı Anlatım 1

Legacy Contact (Hesap Varisi)

Facebook artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Öyle ki; istatistiklere göre ayda yaklaşık olarak 10 saatimizi Facebook’ta geçiriyoruz. Peki öldüğümüzde Facebook hesabımıza ne olacak? Paylaşımlarımız, fotoğraflarımız, videolarımız ve diğer her şey yok olup gidecek mi?

Facebook, yeni duyurduğu Legacy Contact (Hesap Varisi) ile bu soruya bir çözüm bulmuş durumda. Buna göre Facebook’un yeni Legacy Contact hizmeti sayesinde isteğiniz bir kişiyi, siz öldükten sonra hesabınıza erişebilmesi için tayin edebileceksiniz. Ardından profil sayfanız anılarla dolu bir sayfaya dönüşmüş olacak.

facebook-legacy-contact-profil-sayfasi

Buradaki sayfa üzerinden ilgili kişinin öldüğü bilgisi Facebook’a iletildikten sonra Facebook bu hesabı anıtlaştıracak (anı sayfasına dönüştürülecek); Legacy Contact, yani hesap varisi ise aşağıdaki işlemleri yapabilme hakkına sahip olmuş olacak:

  • Anıtlaştırılmış sayfanın en üstünde yer alacak şekilde gönderi paylaşabilecek (örneğin bir anı veya özel bir mesaj gibi)
  • Aile bireyleri ve arkadaşlardan gelen arkadaşlık isteklerine yanıt verebilecek,
  • Profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafını değiştirebilecek.

İstediğiniz takdirde, hesap varisinin size ait olan fotoğraf, gönderi ve profil bilgilerinin yer aldığı Facebook arşivini indirmesini de sağlayabilirsiniz. Diğer ayarlar ise o sayfa anıtlaştırılmadan önceki ayarlar ile aynı olarak kalacak. Ayrıca hesabınızı bıraktığınız kişi, hesabınıza normal şekilde giriş yapamayacağı gibi; özel mesajlarınıza da erişim sağlayamayacak.

Bunun yanı sıra eğer isterseniz Facebook’tan siz öldükten sonra hesabınızın tamamen silinmesini de talep edebiliyorsunuz.

Legacy Contact (Hesap Varisi) nasıl seçilir?

Facebook’ta Ayarlar (Settings) sayfasını açın. Buradan Güvenlik (Security) ayarlarını seçin ve en altta yer alan Hesap Varisi (Legacy Contact) kısmına tıklayın.

facebook-legacy-contact

Açılan sayfadan istediğiniz kişiyi seçtikten sonra o kişiye mesaj gönderin (yine aynı sayfa üzerinden yapılıyor). Ardından seçtiğiniz kişinin arşivinizi indirme hakkına sahip olup olmamasını ayarlayın.

Facebook-Legacy-Contact-2

Bunun ardından Facebook o sayfayı normal profil sayfalarından biraz daha farklı bir tasarıma dönüştürüyor ve Legacy Contact olarak ayarladığınız kişinin yaptığı değişikliklere göre sayfayı güncelliyor. Ek olarak ilgili kişinin isminin üzerinde “Remembering” / “Anısına” ibaresi yer alıyor.

facebook-legacy-contact-profil-sayfasi

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol