Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

8 karakterli şifre örnekleri

Güçlü şifre oluşturma yöntemleri yazımızda şifre belirleme kurallarına değinerek bir kaç zor şifre örneği vereceğiz.

Parolalar, şifreler bilgisayarınıza yetkisiz erişime karşı ilk savunma hattını oluşturur.  Kullanıcı isimleri, parolalar, kredi kartı bilgileri, sosyal medya hesapları … Parola ne kadar güçlü olursa, bilgisayarınız ve hesaplarınızda korsanlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan o kadar korunmuş olur.

Çeşitli platformlarda kullanmış olduğunuz şifrelerin iyi, güçlü, kırılması zor ve aynı zamanda hatırlaması kolay olması gerekmektedir.

Güçlü Şifre (Strong password), tahmin edilemeyecek ve basit saldırı yöntemleri karşısında kırılması güç şifrelerdir.

Oluşturulan bir parolanın “güçlü” kabul edilebilmesi için aşağıdaki özellikleri göstermelidir.

  • En az 8 karakterden oluşur.
  • Harflerin yanı sıra, rakam ve “?, @, !, #, %, +, -, *, %” gibi özel karakterler içerir.
  • Büyük ve küçük harfler bir arada kullanılır.

Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri ve Kuralları

Cümleleri kullanın!

Güvenli bir şifre oluşturmanın en iyi yolu, bir şifre oluştururken herhangi bir cümleyi baz almaktır. Cümlelerde kullanılan kelimelerin ilk harflerini alın, büyük ve küçük harfler kullanın ve aşağıdaki örnekte olduğu gibi özel karakterler kullanın.

Şifre önerileri verelim…

Örnek cümlemiz, “Borç içinde yüzüyorum, bana 15$ gerekiyor” olsun. Biz bunu şuna çevirebiliriz: “BiYB15$g” Böylece şifremiz hem daha güçlü oldu hem de şifremizin bilgisayar korsanları tarafından kırılmasını biraz daha zorlaştırmış olduk.

Uzun Şifreler Oluşturun!

Bir şifrenin karakter limiti, platformdan platforma değişir. 6 ila 20 karakter arasında şifre koyabileceğiniz platformlar da var, 1 ila 6 arasında şifre koyabileceğiniz platformlar da. Mümkün olduğunca uzun şifre kullanmak, bilgisayar korsanlarının işini zorlaştıracaktır. Elbette ki bu şifrelerin ne olduğu da çok önemli.

Şifreler gündelik olarak kullandığınız cümlelerden ya da kelimelerden oluşabilir lakin sizi iyi tanıyan biri, bu şifreleri tahmin edebilecektir. Bu yüzden birinci maddeye dönmeniz, orada öğrendiğiniz bilgiyi kullanmanız gerekir. Cümlelerin ya da kelimelerin tamamını değil, sadece bir bölümünü almanız, hacklenme olasılığınızı düşürür.

“Şu yoğurdu sarımsaklasak da mı saklasak, sarımsaklamasak da mı saklasak?” tekerlemesini örnek olarak alalım. Hiçbir platform bu kadar çok karaktere izin vermez. Peki, biz bunu nasıl yeterince kısaltırız? Elbette ki birinci maddedeki tekniği kullanarak kısaltırız.

Şifre bölümünde Türkçe karakter kullanımına izin verilmiyorsa “Ş” gibi Türkçe karakterleri “S” harflerine çevirebilirsiniz. Şifre içerisinde izin verilen özel karakterleri kullanmaktan çekinmeyin, olabildiğince çok kullanın.

Şifre Yöneticilerini Kullanın!

Kırılması ve başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olan şifreler oluşturmak, şifrenizin güvenliğini önemli ölçüde sağlar fakat çok zor bir şifre oluşturmak, şifreyi oluşturan kişinin de şifreyi unutmasına neden olabiliyor. KeePass veya LastPass gibi uygulamalar, ilk iki maddede oluşturmaya çalıştığımız şifre gibi değişken uzunluklarda rastgele şifreler oluşturur ve bu oluşturduğu şifreleri başarılı bir şekilde saklar.

Bu uygulamalar, şifrenizi birkaç cihaz arasında senkronize ettiği için istediğiniz zaman şifrelerinize erişebilirsiniz. Bu yöntem tamamen kusursuz sayılmaz ama güvenlik uzmanları, şifre yöneticilerinin kullanıcıların oluşturduğu şifrelerden çok daha etkili olduğuna inanıyor.

8 karakterli şifre örnekleri

Aşağıdaki dört grubun her birinden karakter içermelidir:

Karakter kategorisi
Örnekler

Büyük harfler

A, B, C…

Küçük harfler

a, b, c

Sayılar

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Klavyedeki simgeler (harf veya rakam olarak tanımlanmayan tüm klavye karakterleri) ve boşluklar

` ~ ! @ # $ % ^ & * ( ) _ – + = { } [ ] \ | : ; ” ‘ < > , . ? /

  • Bir elin nesi var, iki elin sesi var. –> 1Env,2Esv.
  • 10 Yılda 15 milyon genç yarattık her yaştan. –> 10Y15mgyhy.
  • Ben 1996 yılının 7. ayında mezun oldum –> B1996y7.amo
  • Mezuniyet tarihim 1998 yılının 4. ayıdır. –> Mt98y4.a

Sosyal medya yada diğer size özel hesaplarda kullanmış olduğunuz şifreler hackerların eline kolayca geçebilir. Şifre çalma yöntemleri yazımızda hackerların şifreleri ele geçirme yöntemlerini ve şifre çaldırmadan korunma yollarını bulabilirsiniz

] }

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol