Bilgisayar

HardDisk Bozulduysa Bunları Sakın Yapmayın!

0
(0)

HardDiskler oldukça hassas donanımlar olduğunda bozulma ihtimalleride olduça fazladır. Eğer harddiskinizin bozulduğunu düşünüyorsanız siz siz olun harddisk bozulduysa bunları sakın yapmayın!

İçinde değerli verilerinizin olduğu bir taşınabilir disk yada sabit diskiniz bozulduysa hemen paniğe kapılmayın. Bozulan harddisk üzerinde çeşitli işlemler yapmanız sizi geri döndürülemeyecek zararlara uğratabilir.

Bunun için harddiskinize yapmamanız gereken şeyleri aşağıda sizler için sıraladık.

Diski kullanmaya devam etmeyin

Harddisk bozuldu ne yapmalı

Hard disklerle ilgili yapılan en yaygın hata, bozulmalarının ardından kullanılmaya devam edilmeleri oluyor. Bu durum, kurtarılması istenen verilerin üzerine yenilerinin yazılması başta olmak üzere, var olan fiziksel bozulmaların derecesinin artmasına yol açacak ciddi sorunlara sebep olarak, verilerin geri kazanılma olasılığını büyük ölçüde düşürüyor.

Disk bölümlerini yeniden oluşturmayın

Harddisk bozuldu ne yapmalı

Diskteki hasarlı kısımlar için yeni bir bölümlendirme yapmak, verilerin üzerine yazılmasına yol açarak veri kurtarma sürecini başarısız kılıyor. Zira hasar gören ama aslında o zamana kadar kalıcı olarak silinmemiş veriler, bu tür yanlış bir bölümlendirme ile geri getirilemeyecek şekilde zarar görmüş oluyor.

Veri kurtarma yazılımı kullanmayın

Harddisk bozuldu ne yapmalı

Kolayca erişilebilen ücretsiz veri kurtarma yazılımlarının kullanılması, sık başvurulan ancak aslında güvenilmemesi gereken bir seçenek. Bu tür yazılımlar, fiziksel hasarlı disklerde işe yaramayacağı gibi, disk üzerinde fazladan oluşabilecek aşınma ve yıpranmalar nedeniyle hasarın miktarını artırarak diski tamamen bozabiliyor.

Disk birleştirme yapmayın

Harddisk bozuldu ne yapmalı

Sabit diskte parçalanmış dosyaları bilgisayar üzerinden birleştirmeye çalışmak, diskin daha fazla çalışmaya ihtiyaç duymasına ve ısınma gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Disk birleştirme ayrıca hasarlı olmayan blokların yanlışlıkla silinmesi, kaybolması ya da formatlanmasına neden olabilmektedir.

Diski kesinlikle açmayın

Harddisk bozuldu ne yapmalı

Disklerin kullanıcılar tarafından açılıp düzeltilmeye çalışılması, bulunulan mekandaki toz parçacıklarının, ısı veya nem değişiminin, plakada oluşabilecek yeni çiziklerin ya da başka faktörlerin kalıcı hasar yaratmasına sebep oluyor.

Diske Format atmayın

Harddisk bozuldu ne yapmalı

Bir hard diskte sorun oluştuğunu algılayan cihazlar, otomatik bir mesaj yayınlayarak kullanıcılardan diski formatlamasını isteyebiliyor. Kullanıcıların bu gibi komutları gözü kapalı bir şekilde dinlemesi, verileri kurtarma şansını düşürüyor. Bu tip disklere format atmak, mevcut hasarlı diskiniz için başka veri kayıplarına yol açabilmektedir.

Kart değişimi yapılan disk çalışır mı?

Harddisk bozuldu ne yapmalı

“Kart değişimi yapılan disk çalışır.” Çok eskilerden beri kulağa yayılan yanlış bir bilgidir. Son derece tehlikeli bulunan bu değişimin denendiği, orijinal kart üzerindeki Rom-Chipinin söküldüğü veya lehimlemelerin yapıldığı disklerde veri kurtarma şansı büyük ölçüde azalır.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu