Nedir, Nasıl Yapılır

Hotfix (QFE update) nedir, ne işe yarar ?

Donanım sürücülerinde sıklıkla karşılaşılan bir terim olan Hotfix (QFE update) nedir ve ne işe yarar bu makalemizin konusu oluşturuyor.

Hotfix (QFE update) nedir ?

Hotfix (turkce duzeltme) , üretici veya geliştirici tarafından yazılımda önemli bir düzeltme veya geliştirme yapılacağı zaman çıkartılan güncellemelere verilen isimdir ve sıklıkla kullanılan bir terimdir.

Programcılar için bu terim, sistemdeki güncellemenin hızlı bir şekilde yapıldığı ve sorunun test süreçlerinin dışında gerçekleştiğinden yeni eklentiler olabileceği anlamına gelmektedir. Hotfix, olağan sürecin dışında bir çalışma olduğundan ve hızlı müdahale gerektirdiğinden dolayı maliyeti fazladır.

Kullanıcılar için ise riskli olarak değerlendirilmesinin yanı sıra problemlere kalıcı çözüm sunmayabilir. Geçici çözüm sunma ihtimali olsa da yanlış bir müdahalenin sisteme kalıcı zararlar vermesi de oldukça muhtemel olduğundan dolayı sistemdeki hatanın büyüklüğüne bağlı olarak hotfix güncellemelerini yapmamak ve kalıcı çözüm bulana kadar hatayı görmezden gelmek daha güvenli bir yol olarak nitelendirilebilir.

Bilgisayar sürücülerinde gördüğümüz hotfix’i temel olarak açıkladığımız yazımızın sonuna geldik. Hotfix gibi sık karşılaşılmasına rağmen anlaşılamayan bilgisayar kavramlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol