İnternetin İlkleri

İnternetin İlkleri

İnternetin ilkleri nelerdir merak ettiniz mi? İşte internete yüklenen ilk video, ilk arama motoru, ilk tweet, ilk türk videosu gibi kategorilerde internetin  ilkleri!

İnternet’in bulunması 1970’lerde, genç bir matematik mühendisi olan Vinton Cerf tarafından, işitme engelli eşinin tüm dünya ile daha kolay iletişim kurabilmesi için icat edilmiştir.

1970’lerden günümüze internet dünyasında büyük değişimler oldu.

İnternetin İlkleri

İlk web sitesi, ilk YouTube videosu, ilk Instagram paylaşımı…

İlk E-Posta

İlk e-posta 1971 yılında Ray Tomlinson tarafından gönderilmiştir. Tomlinson’un ilk e-posta mesajının “QWERTYUIOP” olduğunu tahmin ediyor. Mesajın anlamsız olmasının sebebi ise Tomlinson’un bu mesajı sistemi test etmek amacıyla yollaması. Ayrıca Tomlison, kişileri ayırt etmek için @ sembolünü kullanmaya başlamıştır.

İlk Spam E-Postası

İlk belgelenen spam mesajı 3 Mayıs 1978’de ARPANET’de 393 alıcıya gönderildi. Mesaj, Gary Thuerk tarafından gönderildi ve Digital Equipment Corporation (DEC) bilgisayarlarının yeni bir modelinin varlığını duyurdu. Hatta Guinnes Rekorlar Kitabı’nda dünyanın ilk spam mesajcısı olarak kendisine bir yer kazandırdı.

YouTube’a Yüklenen İlk Video

YouTube’un kurucu ortağı Jawed Karim tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde yüklenen bu videonun adı “Hayvanat Bahçesindeyim”

Youtube’a Türkiye’den Yüklenen İlk Video

12 Kasım 2015’te yüklenen bu videonun kaynağı ise Ekşi Sözlük’ten geliyor. 17 Kasım 2005’te Tanıl Sürmeli tarafından Youtube’a yüklenmiş.

İlk “.com” Domain Adresi

31 yıl önce, Symbolics isimli bir bilgisayar şirketi, ilk “.com” domain adresini kaydettirdi. symbolics.com adresi halen aktif.

İlk Türkçe Web Sitesi

1992 Yılında ODTÜ – TÜBİTAK ortak internet projesi çerçevesinde hizmete başlayan TR.NET Türkiye’nin ilk internet servis sağlayıcısıdır.

World Wide Web’e Yüklenen İlk Fotoğraf

İnternetin İlkleri

1992 yılında, bilgisayar bilimcisi Tim Berners-Lee’nin “World Wide Web” projesi kapsamında yüklenen bu fotoğraf, internetin ilk fotoğrafı oldu. Fotoğraftakiler ise, Les Horribles Cernettes isimli bir rock grubu.

İlk Çevirmiçi Günlük

İnternetin İlkleri

1999 yılında, Brad Fitzpatrick tarafından açılan çevrimiçi günlük, günümüz sosyal medya sitelerinin temelini oluşturuyor. Brad, “bu bir denemedir.” yazısıyla başlayan sitesinde kendi hayatını anlatmıştı.

Canlı Yayın Yapan İlk Webcam

İnternetin İlkleri

Kahve, bilgisayar bilimcileri için vazgeçilmezdir. Bu yüzden olsa gerek ki Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, başka bir odadaki kahve makinesini görebilmek için o odaya yerleştirdikleri bir webcam ile kendilerine canlı yayın yaptılar.

İnternetin İlk Arama Motoru

İnternetin İlkleri

Google açılmadan 8 sene önce McGill Üniversitesi’nde öğrenci olan Alan Emtage, “Archie” isimli ilk arama motorunu yarattı.

İlk İnternet Tarayıcısı

İnternetin İlkleri

NCSA Mosaic, Marc Andreessen, Jamie Zawinski ve ekip arkadaşları tarafından 1993 yılında oluşturuldu. Bu ekip daha sonra internetin ilk yıllarında büyük bir kullanıcı kitlesini arkasına alan Netscape’i ve ardından Mozilla’yı oluşturacaktı.

İlk Google Doodle’ı

İnternetin İlkleri

İlk Google Doodle’ı aslında Brin ve Page’in ofis dışında olduğunu anlatmak için oluşturulmuştu. 30 Ağustos 1998’te bir festivale katılacak olan Brin ve Page, ofis dışında olduklarını belirtmek için bu Doodle’ı koydular.

2000’den sonra ise önemli tarihlerde ana sayfada görünen bir değişiklik olarak yer almaya başladı.

İlk İndirilebilir Dijital Şarkı

1994 yılında Aerosmith’in “Go Ahead” şarkısı WAV formatında 3 dakika 14 saniyelik uzunluğu ile indirilebilir olarak sunuldu.

 

İlk Atılan Tweet

İnternetin İlkleri

24 karakterlik bu tweet, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından 21 Mart 2006 tarihinde atıldı.

İlk Facebook Profili

İnternetin İlkleri

Facebook, 2004 yılında açıldığında, kayıtlı ilk üç kullanıcısı insan değildi; birer test hesabıydı. Bu nedenle şanslı dördüncü hesap Mark Zuckerberg’ün oldu.

Instagram’a Yüklenen İlk Fotoğraf

İnternetin İlkleri

Haziran 2010’da Instagram’ın kurucu ortağı Kevin Systrom tarafından yüklenen bu fotoğrafta Kevin’ın cici mi cici köpeğini görüyorsunuz.

eBay’de Satılan İlk Ürün

İnternetin İlkleri

1995 yılında, eBay’in ismi AuctionWeb iken, siteyi hazırlayanlar test amaçlı olarak bozuk bir lazer göstericiyi satışa koydu. Ürüne kısa sürede bir alıcı çıktı. Bunun üzerine site sahipleri, alıcıya ürünün bozuk olduğunu söyledi. Alıcı ise “Ben zaten bozuk lazer göstericilerini topluyorum.” diyerek ürünü satın aldı.

Amazon’da Satılan İlk Ürün

İnternetin İlkleri

3 Nisan 1995 tarihinde, John Wainwright, Hofstadter’in “Fluid Concepts and Creative Analogies” adlı kitabını Amazon’dan satın aldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.