iOS Akıllı Saat Modelleri ve Sundukları Özellikler

iOS Akıllı Saat Modelleri ve Sundukları Özellikler

iOS işletim sistemi, Apple’ın sadece kendi cihazlarında kullandığı ve başka hiçbir cihazda bulamayacağınız bir yazılım.   Apple akıllı saatler de işletim sistemi olarak iOS kullanılıyor. Bu yazımızda iOS Akıllı Saat Modelleri ve Sundukları yada Sunamadıkları Özellikler ‘i anlatacağız.

iOS Akıllı Saat Modelleri Nelerdir?

Şu an için üç modeli, her modelin de 38 mm ve 42 mm olmak üzere iki boyutu var. Apple Watch, Apple Sport ve Apple Edition. Sport’un fiyatları 1000-1250 lira, Watch’un fiyatları 2300-3900 lira aralığında. Özel koleksiyon modeli olan Edition, 18 karat sarı altın kasaya sahip olduğu için fiyatları AppStore’da 34 bin-56 bin lira arasında değişiyor.

Saatinizin tarzını değiştirmek için kayış da alabilirsiniz. Spor kordon, naylon örme kordon, Milano loop, klasik tokalı kayış, deri loop, modern tokalı kayış ve baklalı model bilezik farklı renk seçenekleriyle hem online hem de fiziksel mağazalarda satışta.

iOS Akıllı Saat Modelleri Neler Sunuyor?

iOS Akıllı Saat Modelleri ve Sundukları Özellikler

1. Mesajlaşma ve Arama Yapma

iOS akıllı saat modelleri ile iletişim kurmanın birkaç yolu var. Kullanıcılar, sesli söyleyerek veya önceden tanımlı seçenekleri seçerek mesaj gönderebilir ya da alabilir. Cihazda aramalar için yerleşik bir hoparlör ve mikrofon var. (Gerçi görünüşe göre aramalar, saatten doğrudan bir ağa değil de saate eşlik eden bir akıllı telefon yoluyla gidiyor.) Kullanıcılar gelen çağrıları saati elleriyle kapatarak sessize alabiliyor. Bir de dijital dokunuş adı verilen yeni bir iletişim yöntemi de var. Bunda insanlar ekrana çizim yapıp görüntüyü arkadaşlarına gönderebiliyor.

2. Siri

Dünya çapında olduğu kadar Türkiye’de de çok sevilen Siri, iOS akıllı saat modellerinde de sizinle. Siri’ye seslenerek veya eski saatlerde yandaki zemberek dediğimiz parçaya bastırarak onu aktive edebilirsiniz.

Siri’nin yardımıyla arkadaşlarınıza sesli mesaj gönderebilir, adım adım yol tarifi alabilir veya film saatleri gibi yerel aramalar yapabilirsiniz.

15 İlginç Siri Komutu

iOS Akıllı Saat Modelleri ve Sundukları Özellikler

3. Zindelik Takibi

iOS akıllı saat modelleri, kullanıcıları sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirebilir. Bunu, uygulamalarla kendilerine hedefler belirleyerek veya yerleşik alıcılarla fiziksel etkinliklerini takip ederek yapabilirler. Saatte, akıllı bir telefondaki gibi bir ivmeölçer, kızıl ötesi ve görünür ışık LED’leri ile fotodiyot kullanan kalp atış alıcısı var. Saatin zindelikle ilgili birkaç uygulaması var.
Etkinlik uygulaması, size yaktığınız kaloriler veya ne kadar ayakta durduğunuza dair verileri grafik olarak sunuyor. İdman uygulaması koşma ve bisiklete binme gibi sporlar hakkında bilgi verebiliyor. iPhone’daki sağlık uygulamasının verilerini de saatle paylaştırabiliyorsunuz.

4. Alışveriş

iOS akıllı saat modellerinin en ilginç özelliklerinden biri de Apple Pay alışverişte yeni bir sayfa açması. Apple Pay henüz Türkiye’de yok ama şirketin Türkçe web sitesinin yardım sayfasında bilgiler bulunduğuna göre gelmesi çok uzak değil.

Kart bilgilerinizi Apple bünyesinde saklayabileceksiniz ve birkaç adımda alışverişinizi tamamlayabileceksiniz. Şirket, yurt dışında McDonalds gibi birçok restoran ve mağazayla anlaşmış. Türkiye’de neler olacağını zaman gösterecek.

5. Uygulamalar

iOS akıllı saat uygulamaları, Apple akıllı saatlerinin şık arayüzünde küçük, yuvarlak ikonlar olarak görünüyor. Uygulamalara bildirim geldiğinde saat size ya titreşim gönderiyor ya da bileğe vurma hareketi yapıyor. Takvim, harita, fotoğraf ve müzik gibi uygulamalar saatte yüklü olarak geliyor.

Birçok geliştirici de akıllı saatlere uyumlu uygulamalar yapmaya başladı. Saatle iPhone’da çalan müziğinizi kontrol edebileceğiniz gibi direkt saatten de müzik çalabilirsiniz (ama hafızanızın dolup dolmadığına bakmanız gerekecek).

iOS Akıllı Saat Modelleri Neler Sunmuyor?

1. Evrensel Uyumluluk

Bu aslında Apple’ın iOS’tan dolayı bütün cihazlarında yaşanan temel bir sorun ama akıllı saatlerde daha belirgin durumda. Saatler sadece iPhone’la hatta onun en yeni modelleriyle çalışabiliyor. iPhone 5’ten önceki modellerle uyumluluğu yok. Android ve Windows telefonlarla uyumluluğu zaten yok.

2. Klavye

Mesaj göndermek için önceden belirlenmiş tepkileri seçmeniz veya sesli olarak söylemeniz gerektiğini belirtmiştik. Aslında Android cihazlar da benzer şekilde çalışıyor.

Klavye, giyilebilir teknolojide genel olarak eksik. Ama Apple’a göre, sistem size mesaj alıp verme konusunda hiç sıkıntı yaşatmayacak kadar akıllı.

3. Kamera

Cihazda bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz ama yerleşik kamerası olmadığı için yenilerini çekemezsiniz. Bunları yapabilmek için telefonunuza ihtiyacınız var.

4. Yerleşik GPS ve Wi-Fi

Bunlar için de telefonunuza bağlı olmanız gerekiyor. Telefonunuz olmadan yürüyüşe çıkarsanız veya bisiklete binerseniz gittiğiniz mesafeyisaatiniz hesaplayamaz.

5. Bütçe Dostu Fiyatlar

Apple’ın ürünlerinin geneli gibi akıllı saati de ortalamanın biraz üstünde fiyatlara sahip. Zaten yeni bir teknoloji olduğu için genel olarak fiyat yüksekliği var, bir de vergilerle kurlar ekleniyor. O yüzden Türkiye için hala bir lüks tüketim ürünü.

Yorum Yap

Yorum Yap