iPhone Nasıl Sessize Alınır?

Telefonunuzu çağrı ve bildirim seslerinin başkaları tarafından duyulmasını istemediğiniz durumlarda iPhone nasıl sessize alınır yazımızda anlatacağız.

iPhone pratik bir şekilde sessize alabilmeniz için pratik bir fiziksel tuşa sahip. iPhone normal telefonlardan farklı olarak yardımcı bir tuş ile sessize alınabiliyor. iPhone sessize alma tuşu ile telefonunuza gelen tüm çağrıları, mesajları, bildirimleri sessize almış olursunuz.

Sessiz modda, saat uygulamasında ayarladığınız alarmlar ve favori kişilerden gelen aramaların zil sesleri çalmaya devam eder. iPhone sessiz modunu aktif ettiğiniz zaman, gelen tüm çağrılar, bildirimler ve mesajları sessize almış olursunuz. İstediğiniz taktirde bildirimleri sadece titreşim olarak alabilirsiniz.

iPhone nasıl sessize alınır ?

iPhone cihazların sol köşesinde ses açma ve kapatma tuşlarının hemen üzerinde yer alan sessize alma tuşu iPhone cihazı sessize almaya ve sessizden çıkartmaya yardımcı olur.

iphone-nasil-sessize-alinir

Burada yer alan fiziksel tuşu ittirin. Tuşu ittirdiğinizde renkli bir şerit görüyorsanız cihazınız sessiz modda demektir.

Bu şekilde iPhone komple sessize alma yapabilirsiniz.

iPhone sessiz moddayken aramalar ve bildirimlere dair seslerin hiçbiri dışarıya verilmez. Fakat alarm tonları normalde olduğu gibi çalışmaya devam eder. Ayrıca bazı uygulamalar da sessiz moddayken dışarıya ses vermeye devam edebilir.

iPhone sessiz moddan çıkarmak için ise tam aksi yönde bu tuşu ittirmeniz gerekiyor. Bu işlem sonucunda artık cihazınız sesli moda geçiş yapacaktır.

Cihazınızı biri ararken aramayı kapatmak yerine susturmak istiyorsanız, cihazın üzerinde yer alan kilit aç/kapa tuşuna bir kere basmanız yeterlidir. İki kere hızlıca basmanız durumunda ise çağrı meşgule verilmiş olacaktır.

iPhone sessize alma özelliğini günlük hayatımızda defalarca kullanmaktayız. Oldukça hassas bir parçaolan sessiz tuşu  herhangi bir zorlama sonucu ya da alınan darbede hasar görebilmektedir.

iPhone nasıl sessize alınır yazımıza devam ediyoruz.

iPhone sessize alma tuşu bozuk ise ne yapılır?

Alternatif olarak cihazı sessize almak için Asistive touch menüsünü kullanabilirsiniz.

Asistive touch açmak için; Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Assistive Touch seçeneğini aktif hale getirin.

Assistive Touch menüsüne giriş yaparak Aygıt > Sesi kapat seçeneğine dokunarak telefonunuzu sessize alabilirsiniz.

iPhone nasıl sessize alınır yazımız sona erdi.

iPhone Rahatsız Etme özelliği sayesinde gelen çağrı veya uyarıların sesleri kısılır, böylelikle rahatsız edilmekten, bölünmekten kurtulursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu