Kulakiçi yada Kulaküstü Kulaklık Nasıl Temizlenir ?

kulakiçi kulaküstü kulaklık temizleme

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Belirli aralıklarla kullandığınız kulakiçi yada kulaküstü kulaklığınızı kulak sağlığı için temizlemeniz gereklidir. Peki kulakiçi yada kulaküstü kulaklık nasıl temizlenir, nelere dikkat edilmelidir?

Kulaklık Nasıl Temizlenir ?

Kulaklık temizliği için herhangi bir kimyasal çözücü veya aşındırıcı bir şey kullanmaktan kaçının.

1 Kulaklığınızı temizlemek için kullanılmamış, temiz, kuru ve sert kıllara sahip bir diş fırçası bulun. Kulaklığı yavaşça ovalayın. Kulaklıkların dış yüzeyini hafif, dairesel süpürme hareketleri kullanarak diş fırçası ile geçin. Bu yöntem, her seferinde sadece bir kez kullanılan ve çok fazla kirli olmayan kulaklıklar için en iyi şekilde çalışır.

2 Kulaklıklarınızın içerisinde çok miktarda kir varsa muhtemelen derin bir temizlemeye ihtiyaç duyacaklardır. Herhangi bir kabı temiz ve ılık su ile doldurun. Birkaç damla hafif sıvı deterjan veya el sabunu ekleyin. Sabun ve suyu birlikte bir çözelti oluşturacak şekilde karıştırın. Temiz bir bez alın ve biraz sabun çözeltisine batırın ve bezi olabildiğince sıkı bir şekilde sıkın. Kulaklıkların dışını silin ve kulaklıkları iyice kurulayın. Dışarıdaki kalan nemi emmek için kulaklıkları temiz ve kuru bir el havlusuna bastırın.

3 Bir adet kulak temizleme pamuğuna oksijenli su dökün ve kulaklığınızın silikonlu bölgesini bununla temizleyin. Eğer silikonlu kısım çıkabiliyorsa çıkarın ve içini de kulak temizleme çöpü ile temizleyin.

4 Bunların dışında kulaklıklarınızı ispirto ile de temizleyebilirsiniz. Bunun yapmanız gereken çok basit. Bir diş fırçası ile kulaklığınızı temizleyin. Daha sonra bir pamuğun içine bir iki damla ispirto damlatın ve bununla kulaklığınızı silin. Son olarak kâğıt bir havlu ile kulaklığınızı kurulayın.

Kulaklıklarınızı temizlerken, kulaklığınız hakiki deri veya plastik olduğuna dikkat edin eğer hakiki deri kulaklığa sahipseniz alkol ile temizlemek kulaklığınıza zarar verebilir dikkatli olun. Bu gibi durumlarda kulaklığınızın kullanma kılavuzundan temizlik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Satın aldığımız kulaklıkları bazen senelerce kullanıyoruz.  Kulaklık seçiminde dikkat edilecek en önemli nokta kulaklığın konforu ve uzun ömürlü olmasıdır. Bun yanında mutlaka ihtiyaç ve zevkinize göre kulaklık seçmelisiniz. Daha fazlası için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol