Laptop Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?

Laptop Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?

Laptop ekranı ıslak mendille silinir mi? Laptop ekran temizliğinde neler kullanılmalıdır ? Laptop Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?

Taşınabilir olmasından dolayı diziüstü bilgisayarlarımız toz ve kire daha çok maruz kalmaktadır. Lapotp ekranında kullanım esansında oluşan toz, kir, parmak izi gibi şeyler kullanım esnasında zorluk çıkartabilirler.  Bu ekranlar radyasyon yaydıkları için tozları mıknatıs gibi kendine çekerler.Bunun  yanında laptop ekranları oldukça pahalıdır. Laptop ekranı temizlerken çok dikkatli olunmalıdır.

Laptop Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir dizüstü bilgisayarı temizlemek kolaydır ancak dizüstü bilgisayarınızın ekranına veya tuşlarına zarar vermemek için hangi ürünleri kullandığınız konusunda dikkatli olmanız gerekir.

1# Tozlar için Mikrofiber Bez kullanmalısınız

Laptop ekran yüzeyi çabuk çizilebilen bir malzemeden imal edilmiştir. Sert yada içerisinde cisim bulunan bez yada buna benzer temizlik bezi ile temizlik yaparken ekranınıza kalıcı hasar verebilecek çizkler oluşturabilirsiniz.

Laptop ekranlarındaki tozları temizlemenin en etkili yöntemlerinden birisi de mikrofiber bez kullanmaktır. Mikrofiber bezler ekran üzerindeki tozları temizlerken ekranın çizilmesini de önlerler.

Eğer mikrofiber bez yoksa kağıt havlu yada kağıt mendil kullanabilirsiniz. Laptop ekranı temizlerken ıslak mendil kesinlikle kullanmayınız.

2# Kalıcı lekeleri temizlemek için Nemli Sünger kullanın

Eğer laptop ekranınızda kalıcı lekeler oluşmuşsa (sıvı sıçraması, yemek artığı gibi) mutlaka nemli sünger kullanmalısınız.

Süngeri nemliendirmek için kesinlikle musluk suyu kullanmayın eğer musluk suyu kullanırsanız suyun içeirindeki minareller ekranda leke yapabilir. Bunun yerine deiyonize yani saf su kullanmalısınız.

Nemli sünger ile ekranınızı temizlemek için laptopunuza giden gücü kestikten sonra süngeri hafifçe ıslatıp leke bölgelerinde yumuşak bir şekilde gezdirin. Tüm lekeleri temizledikten sonra ekranını tamamen kuru olduğundan emin olunca bilgisayarınızı açablirsiniz.

3# Laptop ekranındaki  yağ ve yapışkan maddeleri temizleme

Unutmamak için bazı önemli şeyleri laptop ekranına sticker yapıştırabiliyoruz. Bu stickerlar sonrasında laptop ekranında lekeler oluşturabiliyor.

Bu tip yapışkan lekelerden kurtuşmak için temizlik sıvıları kullanmanız gerekir. Öncelikle bilgisayarınızı kapatın ve mikro fiber beze bir miktar temizlik çözeltisi damlatın ve leke oluşan bölgeye mikrofiber bezle çok hafif baskı uygulayın.

Hiç bir şekilde akrana direk olarak sıvı püskürtmeyin.


Laptop/Dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatınca otomatik olarak ekran karartılır. Aslında bilgisayar çalışır haldedir. Eğer siz bilgisayarınızın kapağını kapatınca ekranın kapanmasını istemiyorsanız buradaki yazımızda anlattığımız adımları uygulayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

- - - -
DMCA.com Protection Status