Modem Üzerindeki Işıklar Nedir ?

Modem Üzerindeki Işıklar Nedir ?

Eğer bir modem satın aldıysanız modemin üzerinde yanıp sönen ışıkların belirli bir anlamı vardır. Modem Üzerindeki Işıklar nedir ? Modem Işıklarının Anlamları nelerdir?

Modem Üzerindeki Işıklar Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir ?

Yeşil, sarı ve kırmızı olarak göze çarpan modem ışıklarında dikkat edilmesi gereken durumlar var. Modemi açtığınızda eğer yeşil yanıyorsa internete bağlantınızın olduğu, sarı yanıyorsa internete bağlantının gerçekleşeceğini, kırmızı yanıyorsa internet bağlantınızın olmadığı anlamına gelmektedir.

Power: Işık yanıyor ise modemin güç kaynağına takılı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa kablo bağlantıları kontrol edilir.

ADSL: Işık yanıp sönüyor ise ADSL bağlantısının kurulum aşamasında olduğunu gösterir. Işık sürekli yanıyor ise ADSL bağlantısı kurulmuş demektir ve modemin veri alış verişine hazır olduğunu gösterir.

DSL İnternet sağlayıcınız ile modem arasında veri alışverişinin olduğunu gösterir. Bu ışık yanmıyorsa Modem ile telefon hattınız arasındaki bağlantı kablosu düzgün takılmamış veya arızalı olabilir.

Splitter denilen, telefon hattı ile internet hattını birbirinden ayıran, küçük kutu şeklindeki aygıtı kullanıyorsanız bu aygıt bozuk olabilir. Gerekirse bu aygıtı çıkarın ve modeminizi direkt olarak telefon hattına bağlayın.

İnternet: Işık yanmıyor ise WLAN(Kablosuz yerel alan ağ) çalışmıyor demektir. Işık sabit bir şekilde yanıyor ise WLAN’ın çalıştığını gösterir. Eğer ışık yanıp sönüyor ise WLAN üzerinden veri alışverişi olduğunu gösterir.

Wireless: Işık yanıyor ise kablosuz bağlantının aktif olduğunu, ışık yanmıyor ise kablosuz bağlantının pasif olduğunu gösterir ve modemin anteni kontrol edilir.

WLAN / LAN: Modemin kablosuz yayın yaptığını gösterir. Modeme bağlanmanın mümkün olduğunu gösterir ancak modeme bağlanmanız internete girebilmeniz anlamına gelmez.

Ethernet: Işık yanıyor ise cihaza UTP kablo ile bir cihazın (bilgisayarın, erişim noktasının) bağlı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa UTP kablo ile cihaz bağlantısı yapılmadığını gösterir.

Kablosuz modemin bağlantıları yapıldıktan sonra WLAN ağı için kablosuz modem ayarları yapılır.

Modem Üzerindeki Işıklar Nedir

Modem Üzerindeki Işıklar Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.