Powerline Adaptör Nedir, Nasıl Kullanılır?

Powerline Adaptör Nedir, Nasıl Kullanılır?

Basit ve güvenilir olması dolayısıyla kullanabileceğiniz prizden internet bağlantısı Powerline Adaptör nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır bu yazımızın konusu olacak.

Ev yada işyerimizde kullandığımız internetin farklı odalara ulaştırması söz konusu olduğunda hepimizin sıkıntılar yaşadığı bir gerçek. Duvarları , kapıları delerek kablo çekmek oldukça zahmetli bir iş. İşte tam bu konuda Powerline adaptörler imdadımıza yetişiyor.

Powerline Adaptör Nedir ?

İnternet bağlantısının kablosuz olarak belirli alanlara ulaşmadığı, duvar veya erişimi engelleyen başka unsurların olduğu durumda, internet bağlantısını takıldığı prizden, evin diğer tüm priz çıkışlarına ulaştırmayı sağlayan cihazlara Powerline Adaptör deniyor.

Powerline Adaptör Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu teknolojinin en önemli getirisi ise powerline hattı sayesinde, kullanıldığı ortam içinde kablo karmaşasını tamamen ortadan kaldırması. Powerline adaptörlerini elektrik hattında istediğiniz prizlere taktıktan sonra hem kablolu hem de kablosuz olarak internet kullanımı mümkün oluyor.

Powerline Adaptör Nasıl Çalışır ?

PowerLine adaptörler modüle edilmiş bir taşıyıcı sinyali elektrik kabloları üzerinde yeni geliştirilen sıkıştırma teknolojileri kullanarak iletir.

Farklı PowerLine iletişim tipleri farklı frekans bantlarını kullanır. Aynı şekilde, veri hızları ve uzaklık sınırları farklı PowerLine standartlarında değişkenlik göstermektedir. Genellikle veri hızı arttıkça transfer aralığı azalır. Bu özelliğiyle konutlar ve küçük iş yerlerinde yerel alan ağı oluşturmak için kullanılabilecek uygun ve efektif bir yöntem olarak görülür.

PowerLine, ağ oluşturmak için evdeki mevcut elektrik hattını kullanır. Ağ sinyalleri 230 Volt gerilime modüle edilir. Her zaman sadece bir cihaz veri gönderebilir veya alabilir. Veriler priz bulunan her odada kullanıma sunulur. Adaptörler aynı normal elektrik fişi gibi prize takılır ve ağ kablosu ile bir bilgisayarın Ethernet kartına bağlanır. Bir ağın oluşabilmesi için en az iki adaptör gerekir.

Powerline Adaptör Nasıl Kullanılır ?

Powerline adaptörler tek başlarına kullanılamazlar ve genelde 2’li set şeklinde satılırlar ve bu ürünleri kullanmak için özel bir kurulum ya da sürücü ihtiyacı yoktur.

Adsl Modemin olduğu yerdeki Elektrik prizine Powerline adaptörümüzü takıyoruz. Bu adaptörünün j45 bağlantı noktası yerine modemden bilgisayar için çıkan j45 kablosunu bağlıyoruz. Böylece Modem ile powerline adaptörü için internet bağlantısı sağlamış oluyoruz.

Daha Sonra Bilgisayarımızın olduğu odadaki Elektrik Prizine diğer powwerline adaptörünü takıyoruz ve bu adaptörün J45 bağlantı noktasından bir ethernet kablosu ile bilgisayarımıza bir bağlantı kablosu ile İnternetimizi bağlamış oluyoruz. oldukça kolay kurulum ve bağlantı olan bir adaptördür.

Standart bir Powerline adaptör 300 metreye kadar verimli çalışabilir.

Kablosuz ağlar beraberinde tehlikeyi de getirmektedir. Doğru şekilde güvence altına alınmadığı takdirde yabancılar tarafında ağa izinsiz girilebilir. Bu konuda Powerline daha fazla güvenlik sağlayabiliyor. Powerline adaptörünün ikili olarak şifreleme teknolojisi vardır ve bir başka cihaz araya girip bu bilgileri alamaz.

Yorum Yap

Yorum Yap