Safari Tarayıcıda Özel Sekme Nedir ?

Safari Tarayıcıda Özel Sekme Nedir ? 1

Apple’ın IOS cihazlarda kullandığı Safari web tarayıcısında girdiğiniz sitelerin kaydedilmediği özel bir sekme mevcut. Peki Safari Tarayıcıda Özel Sekme Nedir ? Safaride gizli tarayıcı nasıl kullanılır ?

Hemen her internet tarayıcısında kullanıcıların yaptıkları aramalar ve verileri kayıt altına alınır. Aramasını yaptığınız her hangi bir kelimeyi daha sonra geçmiş verilerine bakarak bulabilirsiniz.

Bilgilerin ve arama verilerinin kayıt altına alınmaması içinse kullanıcıların tarayıcıların gizli mod denilen modlarını kullanarak verilerin kayıt altına alınmamasını isteyebilirler. Hemen her tarayıcıda bu özellik mevcut.

“Gezdiğim bazı web sayfaları görünmesin, buralara girdiğim bilinmesin istiyorum” diyenler için Safari’nin “Özel Dolaşma” adında bir özelliği mevcut.

Safari Tarayıcıda Özel Sekme Nedir ?

Safari tarayıcıya özel olan özel sekme kayıtların tutulmadığı, girdiğiniz sitelerin kaydedilmediği sekmedir. İstediğiniz kadar internette dolanın, istediğiniz siteye girin. Ardından hiçbir temizlik yapmadan tarayıcıyı kapatabilirsiniz. Çünkü özel sekmede internette yaptığınız hiçbir şey kaydolmaz.

Bu özellik size şu avantajı sağlar. Telefonunuzun başkaları tarafından karıştırıldığı zaman hangi siteleri ziyaret ettiğinizi göremezler. Bu özellik var olmasaydı tarayıcı geçmişini teker teker silmek zorunda kalacaktınız.

Safari Özel sekme nereden açılır?

Safari’den özel sekmeye geçiş yapmak istiyorsanız öncelikle tarayıcıyı açın.

Ardından sağ alt tarafta yer alan sekme butonuna tıklayın. Bu butona tıkladığınız zaman karşınıza açık sekmeleriniz çıkacak. Açık sekmelerle bir işimiz yok. İşte tam bu anda sol alt köşede yer alan “özel” sözcüğüne dikkat etmeliyiz.

Safari Tarayıcıda Özel Sekme Nedir ?

Özel sözcüğünün üzerine dokunursak Safari özel sekme özelliğini açmış olacak.

Safari Tarayıcıda Özel Sekme Nedir ?

Özel sekmeye geçtiğiniz zaman tarayıcının teması siyah olacak. Buradan özel sekmede yer aldığını anlayabilirsiniz.

Safari Tarayıcıda Özel Sekme Nedir ?

 

Özel sekmenin ne olduğuna ve nasıl çalıştığına kısaca değinmiş olduk. Umarım bu özellikten haberdar olmayan birçok insana faydamız dokunur.

iPhone Safari Geçmişini Temizleme

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol