1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. SSD nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır?

SSD nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır?

SSD nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır?

Bu yazımızda son zamanlarda sıklıkla duyduğumu SSD’ler hakkında bilgi vererek, SSD nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, SSD’lerin HDD’lere karşı avantajları ve dezavantajları nelerdir anlatacağız.

SSD Nedir?

Samsung şirketi tarafından üretilen SSD (Solid-State Disk)’ler içerisinde hareketli manyetik disklerin bulunduğu sabit disklere oranla, daha düşük güç tüketimi, yüksek dayanıklılık, hafiflik ve performans artışı gibi özelliklere sahiptir. SSD kartların içerisinde hareketli parça olmadığı için hem daha sessiz hem de normal sabit diske göre yaklaşık %150 daha hızlıdır ve üstelik daha az yer kaplamaktadır.

SSD Ne işe yarar?

SSD, dizüstü veya masaüstü bilgisayarlardaki verileri depolamaya yarar. Özellikleri nedeni ile bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlar. İşletim sistemi Hard Disk yerine SSD ile kurulduğu zaman bilgisayarın açılış, kapanış ve veri işleme süresi oldukça kısalır.

SSD Nasıl Çalışır?

SSD‘lerin çalışma mantığı, hard disklerden oldukça farklıdır. Geleneksel hard disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulur. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunur.

SSD‘lerde ise veriler NAND flash yongalarda saklanır. SSD‘lerin içerisindeki bellek yongaları, tıpkı bilgisayarlarımızdaki RAM‘ler gibi hızlı çalışırlar.

SSD’lerin HDD’lere Karşı Avantajları

1 Hareket eden parça olmadığı için sessizdirler.

2 Düşük güç tüketimi yaparlar.

3 Açılma süresi yok denecek kadar kısadır.

4 Dosyalara erişim hızı çok yüksektir.

5 500 MB/SN değerlerini geçen okuma ve yazma hızları sunar.

6 Bozulacak mekanik parça olmaması ve titreşime dayanıklı olması SSD’nin en güzel özelliğidir.

SSD’lerin HDD’lere Karşı Dezavantajları

1 SSD’lerin kapasiteleri sınırlıdır. Piyasada 4TB‘a kadar hard diskleri alıp, bilgisayarınıza takabiliyorsunuz. Normal SSD’ler için bu değerler şimdilik rüya. Tabi sunucu çözümleri bulunuyor. Ama kategoriye katmıyorum.

2 İkinci negatif yön ise gigabyte başına düşen fiyatta, hard disklere göre oldukça pahalı olmaları.

3 SSD‘lerin belli bir kullanım önrü vardır. SSD‘ler uzun süreli kullanımlarda hızla yıpranmaya başlar. Hızları ise yıpranma dolayısı ile yavaşlamaya başlar.SSD‘lerdeki ortalama yazma-silme ömrü 10.000 – 15.000 işlem civarında. SSD’leri genelde sistem ve uygulamaları çalıştırmak için kullandığımızdan, yazma silme işlemi oldukça sık olacaktır. Bu da SSD’nin ömrü için negatif bir özellik.

Bu yazımızda son zamanlarda sıklıkla duyduğumu SSD’ler hakkında bilgi vererek, SSD nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, SSD’lerin HDD’lere karşı avantajları ve dezavantajları nelerdir anlattık.

Yorum Yap

Yorum Yap