Starlink Uydu Projesi nedir?

Starlink Uydu Projesi nedir, Starlink uydusu izle, Starlink uydu interneti,Starlink internet fiyatları

Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink Uydu Projesi nedir, Starlink uydusu Türkiye’den nasıl izlenir?

Güney Afrika kökenli ABD’li girişimci Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink uyduları uzay yolculuğuna başladı.

Starlink Uydu Projesi nedir?

2002 yılında kurulan ve uzay taşımacılığı üzerine çalışmalarını sürdüren SpaceX‘in önemli bir projesi olan “Starlink” uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır.

Starlink projesinin temel amacı 12 bin uydu ile dünyanın etrafını sararak tüm dünyaya uygun fiyatlı ve yüksek hızlı bir internet sağlamak.

Bu plana göre 12 bin Starlink uydusu yörüngeden Dünya’yı kabuk gibi saran üç ayrı katman oluşturacak. Yaklaşık 1700 küçük uydudan oluşan birinci grup Alçak Dünya Yörüngesi’nde (LEO) 550 km irtifada; yani Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 140 km yukarıda devinecek. Ku ve Ka bandında çalışacak 2800 uydu 1150 km ve V bandında çalışacak 7500 uydu da sadece 340 km irtifada dönecek.

Starlink projesi ile herhangi bir bölgede temel internet hizmeti için 400, orta kalitede bir hizmet için 800 ve yüksek kalitede bir internet hizmeti için ise şu an 1.600 uydunun yeterli olacağı düşünülüyor.

Starlink projesi kapsamında yörüngeye oturtulan uydular, Dünya çevresinde tur atmaya devam ediyorlar.

Starlink internet fiyatları

Projenin başarılı olması halinde insanlara sunacağı internet paketlerinin ücretleri ve özellikleri’de belirlendi.

Ekşi Sözlük yazarlarının bildirdiklerine göre “10 dolar gibi komik bir fiyata, 10 ms’den az latency ile 10 gbps internet sağlayacağı” iddia ediliyor.

Starlink uydusu Türkiye’den nasıl izlenir?

SpaceX’in “Starlink” uyduları, alçak bir yörüngede Dünya etrafında seyrediyor.

  • Buradan Starlink uydularının canlı seyrini gösteren siteyi açın,
  • Sitenin yüklenmesini beklerken, tarayıcınızın konum algılama isteğine izin verin,
  • Site yüklendiğinde ve konumunuz algılandığında uyduların görüneceği saat ve gün bilgileri ekranın solunda yer alacak,
  • Zaman dilimlerini seçerek konumunuza göre uyduların hareketini görüntüleyebilirsiniz, eğer isterseniz ekranın sağ bölümünden Google Street View görüntülemesini de kullanabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol