Nedir, Nasıl Yapılır

Vücuttan Ödem Atmak için ne Yapmalı ?

Vücutta oluşan şişlikler nasıl ortadan kaldırılır ? Vücuttan Ödem Atmak için ne Yapmalı ? Ödem atmak için tavsiye edilen yiyecek ve içecekler nelerdir?

Ödem, vücut dokuları arasında fazla miktarda sıvı birikmesi nedeniyle meydana gelen şişliktir. Bilimsel açıklaması ise, “deri ve diğer dokularda, hücrelerarası mesafede, normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunması” şeklindedir.

Vücutlarımızın en sık karşılaştığı sorunların başında ödem gelmektedir. Ödem şişlikleri en çok ellerde, kollarda, bileklerde, bacaklarda ve ayaklarda görülür. Peki Ödem neden oluşur, ödem atmak için ne içmeli, ne yemeli?

Ödem Neden Oluşur?

Ödem oluşmasının başlıca nedenleri tuz, su tüketimi, hava değişimi, kadınların regl dönemi, çeşitli hastalıklar, aşırı kilo vs.dir. Eğer ödemin oluşmasına neden olan kronik bir sorununuz varsa ve bu rahatsızlıktan kurtulma şansınız yoksa ödem ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak onun haricinde ödemi önlemeye yardımcı olan bazı önerileri sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

Vücuttan Ödem Atmak için ne Yapmalı ?

Vücutlarımızın ödemden kurtulmaları için günlük olarak tüketebileceğimiz farklı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar hem katı hem de sıvı halde bulunmaktadır.

Vücuttan Ödem Atmak için;

Varsa fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız;

İlk olarak normalin üzerinde kilomuz varsa mutlaka diyetisyen gözetiminde ideal kiloya inmeliyiz.

Su Tüketimini arttırın;

Kişiden kişiye değişmekle birlikte günde 1,5-2 litreye yakın su tüketimi vücut için gereklidir. Bu miktar spor yapan kişilerde daha da arttırılmalıdır.

Vücuttan Ödem Atmak için ne Yapmalı ?

 

Tuz tüketimi azaltılmalı;

Günlük gereksinimden fazla alınan tuz size ödem olarak dönecektir. Dünya sağlık örgütü tuz tüketimini günlük 5 gramın üstünde tutulmaması gerektiğini bildirmiştir.

Alkol ve Asitli içecekler kullanılmamalı;

Kafein oranı yüksek içeceklerden, alkolden, demli çaylardan kaçınmak gerekir. Bunların yerine bitki çayları ve meyveli çaylar taze sıkılmış meyve suları, az tuzlu ayran ve az yağlı sütler tercih edilebilir.

Ödem attırıcı karışım

Bu karışım içerisinde olacak malzemeler ve miktarları şu şekilde olmalıdır.

1 demek maydanoz, 1 orta boyda bulunan havucun suyu ve 2 adet salatalık güzelce karıştırılarak bir karışım elde ediliyor.

Hazırlamış olduğunuz bu karışımı her gün 2 sefer kullanmanız yeterli olacaktır. Bunları her gün ana yemeklerden sonra ara öğün olarak tüketmelisiniz. Bir içecek olduğu için tüketilmesi kolaydır.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol