Bilgisayar

Windows Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır

Windows Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır Windows işletim sisteminin başlangıç hızını artırmak sizin elinizde, sistem açılışı esnasında otomatik olarak bazı programları çalıştırır, aslında bunların bir kısmına gerek yoktur. Çünkü bilgisayarınıza ilk kurulumdan sonra bazı paket programlar yüklersiniz fakat bilgisayarınızı her açtığınızda bu programları kullanmazsınız. Ancak açılış esnasında sistemi gereksiz yere yorarlar. Buda kullanıcıların fazla hoşuna giden bir durum değildir. Açılış programlarını yöneterek bilgisayar açılış hızınızı artırabilirsiniz.

Başlangıç Programlarını Düzenleme

Windows işletim sistemi açılmaya başladığı anda arka planda sizden habersiz olarak bazı programlar otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu programlardan bazıları hızda sorun teşkil etmezken bazıları ise istemediğiniz halde açılıp arka planda çalışıp sisteminizi ağırlaştırır. Haliyle bilgisayarınızın açılış performansını etkiler. Bu programların otomatik olarak açılma işlemini iptal edebilirsiniz.

Başlangıç programlarına erişmek için Windows + R tuşlarına aynı anda basıyorsunuz. Karşınıza Çalıştır penceresi çıkıyor. msconfig yazın ve Enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan pencerenin Başlangıç sekmesine tıklayıp, Burada, başlangıçta otomatik olarak çalışan hizmetler ve programların bir listesini göreceksiniz. Eğer listede başlangıç esnasında çalışmasını gereksiz gördüğünüz bir program mevcutsa, yanındaki tik işaretini kaldırın.

Windows 8 ve üzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız burada Görev Yöneticisini Aç linkine tıklayarak Başlangıç programlarına ulaşabilirsiniz. Listede başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programın üzerine gelip sağ tıklayın ve Devre dışı bırak seçeneğine tıklayarak sisteme yük olmasını engelleyebilirsiniz.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!