Windows’a Alternatif Bedava İşletim Sistemleri

Windows Alternatifi

Windows lisans ücretlerinden bıkıp ücretsiz bir alternatife yönlenmek isterseniz Windows’a alternatif bedava işletim sistemleri hakkında bu yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Windows Alternatifleri

Linux

Windows Alternatifi

Açık kaynak kodlu bir sistem olan Linux, şüphesiz bu listenin ilk sırasında yerini alıyor. Sadece PC’lerde değil Raspberry Pi’den tabletlere her yerde çalışan Linux, harika bir işletim sistemi.

Yıllardır Windows kullandıysanız, Linux’e alışmanız biraz zor olacaktır ama kısa zamanda iyi bir Linux kullanıcısı olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Chrome OS

Windows Alternatifi

Google tarafından geliştirilen Chrome OS, Chromebook olarak bilinen düşük maliyetli ve üst düzey dizüstü bilgisayarlarda bulunuyor. Chrome OS, sistem kaynaklarını az kullanan bir işletim sistemi.

Bulut tabanlı uygulamalar, internette dolaşma, yazı yazma programları için özel olarak hazırlanmış bir işletim sistemi.

FreeBSD

Windows Alternatifi

Tıpkı Linux gibi topluluk tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan FreeBSD, açık kaynak kodlu olarak yaşamını sürdürüyor. Sunucular ve masaüstü cihazlar için güvenilir olarak görülen FreeBSD’nin kodlarına Apple’ın macOS’undan Sony’nin PlayStation 4 işletim sistemine birçok yerde rastlamanız mümkün.

Syllable

Windows Alternatifi

Masaüstü bilgisayarlara yönelik tasarlanan ve optimize edilen Syllable, GNU projesi ve Linux’un parçaları kullanılarak inşa edilmiş. üçük işletmeler ve evler için geliştirilmiş olan bu sistem, bir bilgisayardaki email alma, internet tarayıcısı, medya oynatıcı gibi tüm basit özellikleri desteklemekte.

ReactOS

Windows Alternatifi

Windows’un çalıştırdığı tüm yazılımları ve sürücüleri çalıştırabilen ve ücretsiz bir Windows alternatifi olmayı amaçlayan açık kaynak kodlu işletim sistemi olan ReactOS, Windows kullanıcılarının yadırgamadan kullanabileceği bir alternatif diyebilirim.

Haiku

Windows Alternatifi

Çalışmaları durdurulan BeOS projesinin yerini alan Haiku, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak 2001 yılında çıkan bir işletim sistemi. Şu anki durumunda; VLC Player’ı destekleme, HTML5 uyumlu tarayıcı ve daha birçok yetenek ile birlikte sunuluyor.

MorphOS

Windows Alternatifi

PowerPC ve benzeri cihazlar için müsait olan bu işletim istemi, biraz Amiga’yı çağrıştırıyor. Windows PC’nizde PowerPC işlemci olması mümkün değil. Ama eski iMac’lerinizde, Mac Mini’lerinizde MorphOS’u çalıştırabilirsiniz. MorphOS ücretsiz bir işletim sistemi.

ArOS

Windows Alternatifi

Aros, MorphOS ile aynı mirasa sahip bir işletim sistemi ancak 64 bit mimari için tasarlanmış, Yani PC’nizde bu işletim sistemini çalıştırabilmeniz gerekiyor.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol