Yeni Alınan Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

Yeni bir bilgisayar mı aldınız? Bilgisayarınıza hangi programları kuracağınızı bilmiyor musunuz?

İster Windows 10 ister Windows 11 olsun yeni alınan bilgisayara mutlaka yüklenmesi gereken en iyi yazılımları sizlere sunuyoruz.

Yeni bir bilgisayar satın almış  yada Windows’u yeniden yüklemiş olun, muhtemelen yapacağınız ilk iş uygulamaları yüklemek olacaktır. Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz tonlarca yazılım var. Bu kadar çok program arasından Windows 10 veya Windows 11 bilgisayarınız için olmazsa olmaz yazılımların hangileri olduğunu bilmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Belirli bir sırayla, herkesin hemen yüklemesi gereken 15 temel Windows uygulamasını ve onlar için bazı alternatifleri inceleyelim.

Yeni alınan bilgisayara neler yüklenmeli?

 1. Internet Tarayıcısı : Google Chrome
 2. Bulut depolama: Google Drive
 3. Müzik dinleme: Spotify
 4. Ofis yazılımı: LibreOffice
 5. Resim düzenleyici: Paint.NET
 6. Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware
 7. Video oynatıcı: VLC
 8. Ekran resmi alma: ShareX
 9. Sıkıştırma: 7-Zip
 10. Mesajlaşma: Rambox
 11. Pano yöneticisi: ClipClip
 12. Şifre yöneticisi: Bitwarden
 13. Yedekleme: Backblaze
 14. Disk bakımı: TreeSize Free
 15. Komut dosyası oluşturma: AutoHotkey

Internet Tarayıcısı : Google Chrome

Yeni Alınan Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

Her sene açık ara en iyi web tarayıcısı seçin Google Chrome yeni alınan bilgisayara mutlaka yüklenmesi gereken yazılımlardan biri.

İndir : Google Chrome

Bulut depolama: Google Drive

Yeni Alınan Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

Google Drive, Google hesabınızda Google Fotoğraflar ve Gmail ile de paylaşılan 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Masaüstü uygulaması, ayrılmış Google Drive klasörüne yerleştirdiğiniz dosyaları senkronize etmenin yanı sıra, bilgisayarınızdaki ve harici cihazlarınızdaki klasörleri de yedeklemeyi kolaylaştırır.

İndir : Google Drive

Müzik dinleme: Spotify

Yeni Alınan Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

Spotify, dünya çapındaki içerik üreticilerinden milyonlarca şarkıya ve diğer içeriklere erişmeni sağlayan dijital müzik, podcast ve video hizmetidir. Reklam destekli ücretsiz planı, istediğiniz kadar müzik dinlemenizi sağlar

İndir : Spotify

Ofis yazılımı: LibreOffice

Yeni Alınan Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

Yeni alınan bilgisayara mutlaka yüklenmesi gereken yazılımlardan biri olan LibreOffice Microsoft Office yazılımının yakından bilinen ve çok kullanılan Word, Excel, Power Point, Access gibi araçlarına ücretsiz alternatifler sunuyor. En kullanışlı olan yanı Ücretsiz LibreOffice’in Microsoft Office araçlarının formatlarını destekleyerek pek çok dokümanla kolayca çalışma olanağı sunması.

İndir : LibreOffice

Resim düzenleyici: Paint.NET

Yeni Alınan Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

Paint.NET, görüntü düzenleme ihtiyaçlarınız için sahip olunması gereken bir Windows uygulamasıdır. Görsel düzenleme ihtiyaçlarınızı ücretsiz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

İndir : Paint.NET

Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes Anti-Malware programı, Bilgisayarlarımızı tehdit eden virüsler, solucanlar, spywarelar gibi tehditlere karşı sizi korumaya çalışan ücretsiz ve kaliteli uygulamalar arasında yer alıyor.

İndir : Malwarebytes

Video oynatıcı: VLC Media Player

VLC Media Player açık kaynak kodlu olarak geliştirilen ve tamamen ücretsiz olarak dağıtılan gelişmiş bir medya oynatıcıdır. Hem video hem de ses dosyaları için neredeyse tüm dosya uzantılarını destekleyen VLC, sadece bu özelliğiyle bile birçok bilgisayar kullanıcısının medya oynatıcı tercihleri arasında ilk sırayı almaktadır.

İndir : VLC

Ekran resmi alma: ShareX

Yeni alınan bilgisayara mutlaka yüklenmesi gereken yazılımlar listemizde yer alan ShareX, bilgisayar masaüstünüz, pencereler ya da belirli alanlara ait ekran görüntüsü almanızı sağlayan ücretsiz  bir programdır. ShareX’ten daha güçlü bir ücretsiz ekran görüntüsü aracı bulamazsınız. Tonlarca yakalama yöntemi, sağlam bir yerleşik düzenleyici, ekran görüntüsünü aldıktan sonra otomatik adımları çalıştırma yeteneği ve renk yakalayıcı ve cetvel gibi ek araçlarla ShareX, ücretsiz etkileyici bir özellik kümesine sahiptir.

İndir : ShareX

Sıkıştırma: 7-Zip

7-Zip, bilgisayarlarınız üzerinde yer alan dosyaları sıkıştırabileceğiniz ve sıkıştırılmış dosyaları açabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.

İndir : 7-Zip

Mesajlaşma: Rambox

Rambox ile, WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Telegram, GroupMe, Discord ve çok daha fazlası dahil olmak üzere düzinelerce popüler mesajlaşma hizmetini ekleyerek tüm mesaj uygulamalarınızı takip edebilirsiniz.

İndir : Rambox

Pano yöneticisi: ClipClip

ClipClip, kullanmak için harika bir Windows pano yöneticisidir. Uygulama, kopyaladığınızı kaydetmeye ek olarak, kolay erişim için sık snippet’leri sabitlemenize de olanak tanır. Adresler, e-posta yanıtları ve benzeri gibi hazır metinleri hızla yapıştırmak için klasörler oluşturmak kolaydır.

İndir : ClipClip

Şifre yöneticisi: Bitwarden

Her hesap için güçlü şifreler oluşturmak ve hepsini hatırlamak insanca mümkün değildir.  Web siteleri ve uygulamalara giriş bilgilerinizi sürekli unutuyorsanız, cihazlarınıza yükleyeceğiniz Bitwarden uygulamasını deneyebilirsiniz.

İndir : Bitwarden

Yedekleme: Backblaze

Yeni alınan bilgisayara mutlaka yüklenmesi gereken yazılımlar listemizde yer alan Backblaze programı, Windows işletim sistemli bilgisayarlarınızın devamlı olarak doğru bir şekilde yedeklenebilmesi için kullanabileceğiniz programlar arasında yer alıyor ve böylece yanlış işlemler ya da zararlı yazılımlardan zarar görmeniz engelleniyor.

İndir : Backblaze

Disk bakımı: TreeSize Free

TreeSize, sabit ya da çıkartılabilir disklerinizde hangi klasör ve dosyanın ne kadar alan kapladığını görüntülemenizi sağlayan ücretsiz bir programdır. Sadece açın ve hangi diski tarayacağını söyleyin, PC’nizdeki tüm klasörleri büyüklüklerine göre sıralayacaktır. Ardından bilgisayarınızdaki en büyük dosyaları görebilir ve bunları uygun şekilde silmek veya taşımak için harekete geçebilirsiniz.

İndir : TreeSize Free

Komut dosyası oluşturma: AutoHotkey

Yeni alınan bilgisayara mutlaka yüklenmesi gereken yazılımlar listemizdeki son yazılım olan AutoHotkey, klavye, fare ve joystick kontrolleri için gelişmiş kısayol komutları oluşturmanızı sağlayan açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programdır.

İndir : AutoHotkey

Yeni alınan telefonda bulunması gereken ve işlevselliği ile ön plana çıkan 10 ücretsiz uygulamayı buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu