Nedir, Nasıl Yapılır

Filme yada Diziye Altyazı Nasıl Eklenir ?

0
(0)

İnternetten film yada dizi indirdiniz ancak altyazı ekleyerek nasıl seyredeceğinizi bilmiyorsunuz. Filme yada Diziye Altyazı Nasıl Eklenir detaylı olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Kötü seslendirilmiş türkçe dublajlar yada vizyondaki film yada dizileri hemen izlemek için yabancı dilde film ve dizi indiriyoruz. Aslında altyazılı film izleme olayına bir çok kişi ön yargılı bakıyor.

Ekranamı bakalım, yazıyımı okuyalım diye söylenenler çok. Ama bir kere altyazılı film yada dizi izlemeye başlarsanız eminim bu önyargıların yersiz olduğunu göreceksiniz.

Orjinal sesle seyretmesi gerçekten çok daha keyifli. Film yada dizideki karakterlerin orjinal sesleriyle izleyince karakterin takibini daha iyi yapabiliyorsunuz. Ayrıca dublajlı filmlerde bazen müziğin yada efektlerin sesi karakterin konuşmalarını bastırabiliyor.

Filme yada Diziye Altyazı Nasıl Eklenir ?

Peki indirdiğimiz dublajsız dizi yada filmlere nasıl altyazı bulacağız? Bulduğumuz altyazıları nasıl ekleyeceğiz?

Öncelikle Uyumlu Türkçe Altyazı nerelerden bulunur ?

Bir videoyu altyazılı olarak izleyebilmek için, o video dosyasıyla senkronize edilen bir altyazı dosyası bulmanız gerekiyor.

Bir torrent sitesinden film indirdiğinizde, bu oldukça kolay olabilir. Ancak, YouTube’dan indirdiğiniz bir videoda altyazı bulabilmeniz oldukça zor diyebilirim.

Türkçe Altyazı Bulabileceğiniz Adresler:

OpenSubtitles: Büyük bir altyazı veritabanına sahip olan bu sitede, işinize yarayabilecek altyazıları kolayca bulabilirsiniz. Sitenin reklamlarla dolu olduğunu söylemekte fayda var.

Altyazi.org: Eski adıyla Divxplanet olarak bilinen altyazi.org sitesinde yabancı film, dizi, anime gibi türlerde altyazıları bulmanız oldukça kolay. Türkiye’de en çok kullanılan sitelerden biri diyebilirim.

Turkcealtyazi.org: Yine en çok kullanılan altyazı sitelerinden biri olan turkcealtyazi.org sitesinde de aradığınız dizi, film ya da animenin altyazılarına çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İzleme Esnasında Altyazıları Ekleme

Çoğu video oynatıcısında, dosya tabanlı altyazı ekleme özelliği bulunuyor. Örnek olarak; ücretsiz, açık kaynaklı ve en çok kullanılan video oynatıcılardan biri olan VLC Player’ı göstereceğiz.

Altyazı dosyasının adını, video dosyasının tam adıyla değiştirdiğinizde (format uzantısı hariç) her iki dosya aynı klasördeyse, VLC Player’da videoyu açar açmaz altyazı dosyası yüklenecektir. Bu durum, diğer video oynatıcılarında da geçerlidir.

Videonun adı şu şekildeyse:

The.Shawshank.Redemption.1994.BluRay.1080p.x264.mp4

Altyazı dosyanız da şu şekilde olmalıdır:

The.Shawshank.Redemption.1994.BluRay.1080p.x264.srt

Altyazıyı Filme Elle Ekleme

Kullanmak istediğiniz altyazı dosyası videoya otomatik olarak yüklenmezse veya birden fazla altyazı dosyanız varsa ve bir tanesini yüklemek istiyorsanız iki farklı yöntem izleyebilirsiniz.

Öncelikle menüden Altyazı > Altyazı Dosyasını Ekle seçeneğini kullanarak dosyayı seçebilir, ikinci olara da altyazı dosyasını video oynatılırken sürükle-bırak yöntemiyle yükleyebilirsiniz.

Altyazıları Video Dosyasına Gömmek

Yukarıdaki yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız, altyazı dosyalarını video dosyalarına sabitleyebilmeniz de mümkün. Handbrake adlı yazılım sayesinde bu işi kolayca yapabilirsiniz.

Handbrake’i yükledikten sonra video dosyasını Kaynak olarak seçiyoruz, Altyazılar sekmesinde ise Harici SRT Ekle seçeneğine tıklayarak altyazı dosyasını seçiyoruz.

.:: BS Player’da Uygun Altyazı Nasıl Bulunur?

.:: En İyi Video İzleme Programları

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu