Çözünürlük Nedir? Fotoğraf Çözünürlüğü Kaç Olmalı?

Ekranlarda yatay ve dikey olarak gösterilen piksel sayısına verilen isim olan çözünürlük nedir, fotoğraf çözünürlüğü kaç olmalı yazımızda anlatacağız.

Çözünürlük nedir?

Çözünürlük (Resolution), ekranlarda yatay ve dikey olarak gösterilen piksel sayısına verilen isimdir.

Bilgisayar ekranı, telefon ve diğer dijital ekranlarda görüntülenebilen tüm görseller piksel adını verdiğimiz küçük noktalardan oluşurlar.

Bu noktaların sayısı bazen binlerceyken bazen milyonlarca olabilir. Bir görüntünün piksel sayısının daha fazla olması, görüntünün çözünürlüğünün yüksek olduğu anlamına gelir. Daha yüksek çözünürlüklü görseller ise daha gerçekçi ve berrak görünürler.

Çözünürlük ne işe yarar?

Bir fotoğrafın ne kadar daha fazla detay vermesini istiyorsanız o fotoğrafın sunduğu çözünürlüğün yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.Fotoğraftaki detayları çözünürlük verir. 2 Megapiksellik bir görüntü ile 10 Megapiksellik görüntü arasında fotoğraf detayı açısından çok farklar vardır.Bu farkı fotoğrafı yakınlaştırarak anlayabilirsiniz.

Fotoğrafta çözünürlük nedir?

Dijital fotoğraf makinaları veya telefon ile çekilen fotoğraflarda çözünürlük fotoğrafı çeken makinanın algılayıcı sensor sayısını belirtmektedir.

Deklanşöre basıldığında makinadan içeriye giren görüntü makine içindeki fiziksel olarak yerleştirilmiş algılayıcılar üzerine düşer. Her bir algılayıcı üzerine düşen görüntüyü kaydeder ve bütün algılayıcılardan toplanan pikseller fotoğrafı oluşturur.Yatay olarak yerleştirilmiş sensor sayısı fotoğrafta yatay çözünürlüğü dikey olarak yerleştirilmiş dikey çözünürlüğü verir.

Yatay ve Dikey çözünürlüğün çarpımı ile MegaPiksel değeri elde edilir.

Fotoğraf Çözünürlüğü Kaç Olmalı?

640 x 480: e-Posta yolu ile göndereceğiniz reklam vb. türler için uygundur.

1024 x 768: Normal bir yazıcı baskısı için yeterli bir kalitedir.

1600 x 1200: Yaklaşık olarak iki milyon piksellik, yüksel çözünürlüklü bir resim elde edilebilir. Bozulma olmaksızın 13,5 x 10 cm ebatlarında fotoğraf baskısı yapılabilir. Bu, fotoğrafçılardan baskı aldığınız normal bir fotoğraf boyutudur.

2048 x 1536: 3,2 Megapiksele yakın yüksek çözünürlüklü fotoğraf elde edilebilir. Bozulma olmaksızın 17 x 13 cm ebatlarında fotoğraf baskısı yapılabilir.

Megapiksel nedir?

Megapiksel, gözümüzün önündeki fotoğrafta yer alan pikselleri ifade eden bir terimdir. Megapiksel, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan taneciklerin sayısı, çözünürlük (resolution) birimidir..  Ayrıca kamera sensörü üzerindeki pikselleri de aynı şekilde temsil edebilir.

Ücretsiz yüksek çözünürlüklü stok fotoğraf siteleri sayesinde herhangi bir fotoğrafa ihtiyacınız olduğunda telif sorunu ile uğraşmadan fotoğraf indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu