1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Youtube’dan Para Kazanmak için ne yapmalı?

Youtube’dan Para Kazanmak için ne yapmalı?

youtube para kazanma etkinleştirme

Popüler video yayınlama ve izleme platformu Youtube’dan para kazanmak için ne yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Youtube adeta hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Yıllar önce yalnızca müzik videoları izlediğimiz bir siteden ibaret olan Youtube artık bambaşka bir anlam taşıyor.

Youtube’nin son dönemde video kazanç sistemini Türkiye’de de aktif etmesi ile video kanalı oluşturarak youtube’dan para kazanmak isteyenler çoğalmaya başladı. Youtube’dan para kazanmak için kaliteli, özgün ve cezbedici videolar paylaşmak gerekiyor. Burada en önemli unsur, insanları videoları izlemeye ikna etmek ve buna bağlı olarak açtığınız kanala bol miktarda takipçi toplamaktır.

Youtube’dan Para Kazanmak için ne yapmalı?

Youtube’da reklam izleterek para kazanıyorsunuz. Şimdi bir youtube kanalı açma ve para kazanma ile ilgili yapmanız gerekenleri sıralayalım.

Kayıt

Youtube, Google inc. grubuna dahil olan bir firmadır. Tüm Google servisleri tek bir çatı altında hizmet veriyor ve bunlardan yararlanmak için sadece ”Gmail hesabı” edinmeniz yeterlidir.

Youtube’ dan para kazanmayı düşünüyorsanız; seçeceğiniz üyelik ismine dikkat etmelisiniz. Aramalar sırasında göze çarpan, etkileyici bir isim seçmelisiniz.

Kanal Açmak

YouTube için profesyonel içerik üretmek,kanalınızı bir markaya dönüştürmek istiyorsanız yeni bir kanal açmanız mantıklı olacaktır. Bu konuda Kişisel youtube kanalı nasıl açılır, Youtube kanalı oluşturma nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

Para Kazanma Özelliğini Etkinleştirmek

Kanalımızı açtıktan sonra ilk yapmamız gereken işlem Kanal Ayarları > Para Kazanma sekmesine tıklayın ve ardından “Para Kazan” sekmesine tıklayarak sizi yönlendirdiği içerikleri kabul edin ve ilerleyin.

Para kazanma sekmesine tıkladıktan sonra “Hesabımı Etkinleştir” e tıklayın sizi hesabınızı etkinleştirebileceğiniz bir panele aktaracak.

Youtube’den her reklam başına para kazanabilmek için Adsense hesabınızı bağlamanız gerekmektedir.

İçeriklerinizin belli bir seviyeye ulaşması durumda Google sizin hesabınızı onaylar ve videolarınızdan gelir elde etmeye başlarsınız.

Youtube kanalınızdan gelir elde etmek istiyorsanız hesabınızın en az 1000 abonesi olması gerekiyor. Bu şartın yanı sıra son 12 ay içerisinde videolarınız 4000 saat izlenmeli.

Özgün Video Üretmek

Kanal içeriğini hazırlarken odaklanmanız gereken en önemli konu özgünlüktür. Her konuda özgün olmalısınız. YouTube bu konuda çok net; kaliteli özgün içerikler önceliği. Özgün değilseniz, videonuz derleme ise ya da daha önce başka biri tarafından yüklenmişse hiç sansınız yok.

Sürekli içerik üreterek takipçi sayınızı ve izlenme sayınızı artırabilirsiniz. İçeriklerimiz bize özgün ve sürekli olduğunda kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarırız ve bu durum sosyal medya aracılığıyla diğer kullanıcılara yayılmasını sağlayacaktır.

Yalnız telif haklarına dikkat etmelisiniz. Telif hakkı ihlali (copyright infringement) Youtube gibi video paylaşım hizmeti sunan servisler için oldukça önemli bir konu zira sitelerinde yayınlanan her türlü telif hakkı gerektiren materyalin kontrolünü de yapmak zorundalar.

YouTube’ta yayın yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bu kurallara uymadığınızda kanalınızın kapanmasına varan cezalar söz konusu. YouTube üzerinden para kazanmak ya da canlı yayın yapmak isteyen herkesin dikkatle izlemesini tavsiye ederiz.

YouTube Telif Hakları Nelerdir, Youtube telif hakları neleri kapsıyor hakkında bilgi almak için 8 Başlıkta YouTube Telif Hakları yazımıza bakabilirsiniz.bilirsiniz.

Youtube’den para kazanmak için kanalımızın karşılaması gereken belirli şartlar vardır:

youtube para kazanma etkinleştirme

Yorum Yap

] }

Yorum Yap