Android 7.0 Nougat ve iOS 10 Karşılaştırması

Apple’ın iOS 10 işletim sistemleri üzerinde yaptığı değişikliklerle karşılaştırılan Android 7.0 Nougat, sunduğu avantajlar ve yaratıcı özellikleri ile rakibini geride bırakıyor. Android 7.0 Nougat ve iOS 10 Karşılaştırması yaparak şu anda mobil cihazların en popüler iki işletim sistemi sürümünün farklılıklarına bakıyoruz.

Android 7.0 Nougat ve iOS 10 Karşılaştırması

İlk olarak sürümlerin hangi cihazlarda kullanıldığına bakalım.

Sadece akıllı telefon bazında bakacak olursak iOS 10, iPhone 5 ve üzeri iPhone modellerinde yer alıyor. Tam liste su şekilde:

-iPhone 5

-iPhone 5c

-iPhone 6

-iPhone 6 Plus

-iPhone 6s

-iPhone 6s Plus

-iPhone SE

-iPhone 7

-iPhone 7 Plus

Kilit ekranında zengin bildirim seçenekleri

Her iki işletim sistemi de ilk olarak kilit ekranlarında zengin bildirim seçenekleriyle öne çıkıyor. Artık kilit ekranında gelen bildirimler üzerinde çok daha geniş bir kontrol imkânımız var. Örneğin bir WhatsApp mesajı geldiğinde, uygulamaya gitmeye gerek kalmadan direkt olarak kilit ekranından mesaj gönderebiliyoruz.

Android 7.0 Nougat ve iOS 10 Karşılaştırması

Arayüz farklılıklarına baktığımızda ise ilk göze çarpan uygulama çekmecesi oluyor. iOS 10 her zaman olduğu tüm uygulamaları tek ekranda topluyor ve bu uygulamaları dilerseniz klasörleyebiliyorsunuz. Android Nougat tarafında ise uygulama çekmecesi bulunuyor. Kullanıcılar diledikleri uygulamaları ana ekrana ekleyerek, klasörleme yapabiliyor.

Androd Nougat ile çoklu ekran deneyimi

Android Nougat işletim sisteminin iOS 10 sürümüne göre önemli avantajlarından biri çoklu ekran özelliği. Bu özellik sayesinde iki uygulamayı tek ekranda kullanabilmek mümkün. Örneğin bir yanda mailleriniz okurken, bir yandan YouTube videolarını izleyebilirsiniz.

Android 7.0 Nougat ve iOS 10 Karşılaştırması

iOS 10‘da ise bu özellik sadece iPad modellerinde kullanılabiliyor.

iMessage vs Hangouts!

iOS 10 ile birlikte iMessage uygulaması baştan aşağıya yenilendi. Uygulamada artık emojiler biraz daha büyük, Apple Music desteği mevcut ve kullanılabilecek birçok farklı sticker bulunuyor. Ayrıca iMessage’a özgü animasyonlar da önemli bir detay.

Android Nougat ise varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak Hangouts ile geliyor. Emoji ve sticker desteği Hangouts‘ta olmasına rağmen bazı noktalarda iMessage’dan geride kaldığını söyleyebiliriz.

Bu yazı 156 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

En İyi 5 Ücretsiz Fal

Kahve falı uygulaması mı arıyorsunuz? Hangisinin en iyi ve en kaliteli

0 19 23 Şubat 2017

YouTube Ek Açıklamaları Kapatma Nasıl

Youtube’da video izlerken küçük kutucuklar ve bildirimler çıkmakta. Bunların çıkmasını istemiyorsanız,

0 14 24 Şubat 2017

Outlast 2 Sistem Gereksinimleri

Efsanevi korku oyunu Outlast serisinin ikinci yapımı Outlast 2 Sistem Gereksinimleri’ni

0 17 24 Şubat 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı ile diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.