Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yeni bir bilgisayar toparlayacaksınız yada mevcut anakartınızı değişitreceksiniz. Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Anakart(Motherboard), bilgisayar parçalarını ve bu parçalar arasında veri iletimini sağlayan yolları üzerinde barındıran elektronik devrelere verilen isimdir. Anakart Nedir, Nasıl Çalışır  yazımızda Anakart konusuna detaylı olarak değinmiştik.

Anakart bilgisayarımızın tüm yükünü taşıyan bir donanım bileşenidir. Bütün bilgisayar bileşenleri anakartımız ile uyumlu olmak zorundadır.

Eskidiğini düşündüğünüz anakartınızı değiştirecekseniz öncelikle Anakartınızı Değiştirmek Gereklimi 5 Soruyla Öğrenin yazımıza bakınız.

Peki bilgisayardaki tüm yükü çeken anakartımızı seçerken neleri gözönünde bulundurmalıyız ? Yeni bir Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Anakart seçimi nasıl yapılır ?

Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İşlemci (cpu), bellek (ram), sabit disk (harddisk), kasa (case) ve ekran kartı (graphic card) gibi parçalar anakartımızla uyumlu olmak zorundadır yoksa bilgisayarımız çalışmayabilir. Bu uyum hem sistem özellikleri bakımından olabilir hem de bu parçalarla anakartın yapısal uygunluğu açısından olabilir. Bu yüzden yeni bir bilgisayar toplarken alacağımız anakart geleceğe dönük bir yapıda olmalıdır, eski model anakartlar yeni çıkan donanımlarla uyumsuzluk gösterebilirler.

Anakart satın alırken bazı ana maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Bilgisayar toplarken, eğer kısıtlı bir bütçe ile hareket ediliyorsa, kullanıcılar ilk olarak anakart fiyatından tasarruf yapmaya gidiyorlar. Evet ucuz anakart sizin için hesaplı görünebilir ama kalitesiz, uyumsuz ve yetersiz bir modeli satın aldığınız takdirde, ilerisi için çok daha büyük problemler yaşayabilirsiniz. Yani sadece fiyat odağında olmamak gerekiyor.

1 – İşlemci ile Anakart Uyumuna Dikkat Etmelisiniz

Anakart işlemci uyumu gerçekten de en önemli unsur. Öncelikle sisteminize hayat verecek parça olan işlemci, anakart modellerine göre farklılık gösterebilir. Bu noktada kıstasınız kesinlikle öncelikli olarak işlemci olmalıdır. Yani anakarta göre değil, işlemciye göre anakart seçmeniz gerekiyor.

Bu noktada sizin karşınıza iki ana başlık çıkıyor: İşlemci markası ve soket tipi.

Piyasada halihazırda iki farklı işlemci markası PC’lerde faaliyet gösteriyor. AMD ve Intel arasında seçim yapmak tamamen sizin tercih ve seçimlerinize göre şekilleniyor. Bunu yaptıktan sonra soket tipini dikkatli bir şekilde kontrol edin. İşte sizin satın alacağınız modeller bu aralıkta olacaktır. Diğer modeller işlemci uyumuna sahip olmadığı için zaten işinize bile yaramayacaktır.

Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2 – Kasa ile Anakart Uyumuna Dikkat Etmelisiniz

İkincil önemli nokta yine uyum noktası ile alakalı oluyor. Anakart alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kasanız ile anakart arasındaki uyumdur. Seçim aralığınız da zaten bu ölçütte ilerlemelidir. Öncelikle size uygun işlemci ile PC’nizin kalbini oluşturmalı, ona uygun bir vücut (anakart) seçmeli ve anakartın uyumlu olacağı kasayı belirlemelisiniz.

Seçtiğiniz anakart modelinin almak istediğiniz kasa ile uyumlu olmasına dikkat edin. Full Tower dediğimiz kasalar genellikle birçok modele uyumlu olurken, , Extended ATX bir anakartı minik bir kasaya sığdıramazsınız. O yüzden anakartınızı alırken aklınızdaki kasa boyutlarına göre bir araştırma yapın.

3 – Alacağınız Anakartta ne gibi ek özellikler olmalı ?

Elbette kalite konusunda size en uygun ve doğru modeli almanız önemlidir ama başka bir önemli nokta, anakartın sunduğu ek özellikler olacaktır. Bunlar arasında en demirbaş olanlar elbette Onboard Ekran Kartı ve Dahili Ses Kartı olacaktır. Kullanıcılar artık ekran kartı kısmında Onboard kısmını es geçiyorlar ama olası bir ekran kartı arızasında dahili grafik arabirimi sunmayan modeller size sıkıntı çıkartabilir. Bu yüzden aldığınız anakartın görüntü çıkışı olmasına özen gösterin.

Eğer uzun ömür hedefindeyseniz giriş çıkışlarda da yenilikçi olmanız gerekiyor. USB 3.0 bağlantılarına ağırlık veren, Thunderbolt girişleri içeren bir anakart tercih edebilirsiniz.

.:: SDD Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

.:: USB Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

.:: Monitör Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

.:: RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

.:: Güç Kaynağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

.:: Taşınabilir Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

.:: Hard Disk Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

.:: RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın