Mobil

Android Telefon Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir?

Merhaba bu yazımızda telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır, Android telefon format atmadan virüsten nasıl temizlenir anlatacağız.

Halk arasında virüs girdiğinde tek çözüm yolu olarak tanınan “format” işlemini yapmadan, alternatif virüs temizleme yollarını bu blog yazımızda anlatıyoruz.

Her teknolojik ürün internetle bağlantısı olduğunda virüs tehlikesiyle de karşı karşıya demektir. Çünkü internet üzerinde gezinirken veya mobil cihazınıza uygulama indirirken sizin haberiniz olmadan bazı ek yazılımlarda indiriliyor. İşte bu yolla gizli bir şekilde yayılan virüsler, kişisel bilgilerinizi ve hatta telefonunuzu bile ele geçirebiliyor. Aslında bu tür virüslerle karşılaşıldığında yapılan ilk işlem cihazı fabrika ayarlarına döndürmek oluyor. Peki ama içinde o kadar belgemiz bulunan cihazı virüsten kurtarmak için tek çare olarak format mı atmalıyız?

Format atmadan önce eski dosyaları yedeklemek gerekiyor. İşte zaman kaybına yol açan bu durumu alternatif uygulamalar yardımıyla ortadan kaldırabiliriz.

Android telefonunuzda virüs olduğunu nasıl anlarsınız?

Temizleme işlemine başlamadan önce ilk olarak yapmanız gereken öncül telefonunuzu kontrol etmek. Acaba gerçekten telefonunuzda virüs mü var yoksa siz mi uyduruyorsunuz?

Telefonunuzun yavaş çalışması virüs girdiği anlamına gelmez elbette. Ama sizden habersiz yeni dosyalar oluşturuyor ve istemediğiniz uygulamalar telefonunuza iniyorsa; işte o zaman virüs var diyebiliriz.

Android Telefon Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir?

1 Antivirüs Taraması : Kötü niyetli yazılımları bulmak ve onları etkisiz hale getirebilmek için en güvenli kaynaklar antivirüs yazılımlarıdır. İşte bu nedenle mağazada bulunan popüler bir antivirüs uygulamasını deneyebilirsiniz. Buradaki yazımızda bulunan yazılımların birisini indirin ve hemen virüs olduğundan şüphelendiğiniz telefonunuzu taratın.

2 Güvenli Modda Başlatma: Android cihazlarda güvenli mod zor durumlarda kullanılabilecek alternatif bir seçenektir. Telefonlara göre çeşitlilik gösteren güvenli mod adımları ile telefonunuzda üçüncü parti uygulamaların çalışmasını engelleyebilirsiniz. Güvenli mod ile telefonunuzu başlatmak istiyorsanız Android Telefon Güvenli Modda Nasıl Başlatılır? yazımızı okumanızda fayda var.

3 Gereksiz Uygulamaları Silme: Eğer yukarıdaki iki sorun sorununuzu çözmediyse temizlik uygulamalarından faydalanabilirsiniz.. Bu sayede gereksiz uygulamaları silip telefonunuzda yeteri kadar boş alan oluşturabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda virüsten kurtulmuşsanız oldukça şanslı gününüzdesiniz demektir.Fakat bu işlemleri yapmanıza rağmen hala telefonunuzda şüphelendiğiniz hareketler oluyorsa yapmanız gereken son işlem telefona format atmak.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu