Apk Dosyası Nasıl Yüklenir?

Apk Dosyası Nasıl Yüklenir?

Bu yazımızda Google Play Store’a bağımlı kalmadan Android APK Yükleme Nasıl Yapılır detaylı olarak anlatacağız.

Android cihazlarda uygulamalar için illa Google Play Store’a bağımlı değilsiniz. Başka bir siteden indirdiğiniz uygulamayı telefonunuz kolayca yükleyebilirsiniz.

Android’li bir telefon veya tablete sahipseniz, uygulamaları çoğu zaman Google Play üzerinden yüklüyorsunuz demektir. Ancak bazı kısıtlamalar, belirli uygulamaları cihazınıza yüklemenizin önüne geçebilir.Örneğin bir uygulama, ülkemizde indirilemiyor olabilir. Veya Google Play, cihazınızın uygulama ile uyumsuz olduğunu iddia edebilir…

Ancak bu kısıtlamaları aşmanız mümkün. APK dosyaları, en basit tanımla, Android işletim sistemine kuracağınız uygulamaların kurulum dosyalarıdır. Aslında siz Google Play’den bir uygulama kurarken de bu dosya kullanılır ama siz fark etmezsiniz. Normal yollardan, Google Play’den APK dosyası indirmek mümkün değildir (tabi bir yolu var; ilerleyen satırlarda bulacaksınız); internetten, güvendiğiniz bir kaynaktan indirmeniz mümkün.

APK dosyasını indirip çalıştırmanız, o uygulamanın kurulumu için yeterli. “Sideloading” adı verilen bu işlem, APK dosyasını masaüstü PC’nizde indirip, ardından telefonunuza kopyalayıp, çalıştırmanız anlamına geliyor.

Android APK Yükleme Nasıl Yapılır ?

Temelde her Android uygulaması veya oyunu APK adlı bir kurulum dosyasına sahip. Bu APK dosyaları Android cihazlara indirilerek ilgili uygulama veya oyun yüklenebiliyor.Bakınız : APK Dosyası Nedir?

APK yükleme işini gerçekleştirmek için öncelikle akıllı telefon veya tabletinizde küçük bir ayar değişikliği yapmanız gerekiyor. Yoksa şu tür bir uyarı mesajıyla karşılaşabiliyorsunuz:

android-apk-yukleme-nasil-yapilir1

İlk olarak Android cihazınızın “Ayarlar” bölümünü açın.

“Ayarlar” menüsü açıldıktan sonra menü seçenekleri altından “Güvenlik” başlığını bulun ve üzerine dokunarak Android cihazınızın güvenlik seçenekleri menüsünü açın:

android-apk-yukleme-nasil-yapilir2

Güvenlik seçenekleri açıldıktan sonra listeyi biraz aşağıya doğru kaydırın ve “Bilinmeyen kaynaklar” başlığını bulun.

Değiştirmemiz gereken ayar işte bu “Bilimeyen kaynaklar” ayarı:

android-apk-yukleme-nasil-yapilir3

Buradaki “Kapalı” yazan tuşu sağa doğru kaydırarak bilinmeyen kaynaklardan APK dosyası kurulumu yapma seçeneğini aktifleştirin.

Yapacağımız bütün işlemler bu kadar.

Google Play Alternatifi 5 Uygulama Mağazası

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?