• DOLAR
  3,4887
  % -0,06
 • EURO
  4,1861
  % 0,29
 • ALTIN
  147,0589
  % 0,28
 • BIST
  104.918
  % -1,52


Google Pixel Suya Dayanıklılık Testi

Google Pixel Suya Dayanıklılık Testi

Google Pixel telefonların IP53 Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık sertifikasına sahip. Harris Craycraft isimli YouTube kanalı, Google Pixel Suya Dayanıklılık Testi ile Pixel’in suya karşı ne kadar dayanıklı olduğu bir video yayınladı.

Öncelikle yukarıda yazı girişinde bahsettiğimiz IP sertifikası nedir kısaca ona değinelim.

IP sertifikası nedir ?

IPXX şeklinde kodlanan numaralar cihazın suya ve toza ne kadar dayanıklı olduğunu anlatır. IP’den sonra gelen ilk rakam toza, ikinci rakam ise suya dayanıklılık seviyesini gösterir.

Örnek vermek gerekirse  IP57 sertifikasına sahip bir telefonda ilk rakam olan 5, cihazın normal şartlarda karşılaşabileceğiniz miktarda toza karşı dayanıklı olduğu ancak tamamen geçirmez olmadığı anlamına gelir.

İkinci rakam olan 7 ise, cihazın kısa süreli suya girmeye yani su birikintisine düşmeye karşı dayanıklı olduğu anlamına geliyor.

Gelelim Google Pixel cihazlara.

Google Pixel IP53 sertifikasına sahip demiştik. IP53 sertifikasındaki “5” rakamı toza karşı dayanıklılığı ifade ediyor. “3” rakamı ise suya karşı dayanıklılık anlamına geliyor.

Ancak burada bahsedilen suya dayanıklılık, cihazın %100 su geçirmez olduğu anlamına gelmiyor. IP sertifikası hakkında geniş bilgi için IP Derecelendirmesi Nedir?  yazımıza bakabilirsiniz.

Google Pixel Suya Dayanıklılık Testi

Akıllı telefonlarda suya dayanıklılık artık önemli kriterlerden biri haline geldi.

Google Pixel telefonlar HTC tarafından üretiliyor. Burada dikkat çeken bir benzerlik söz konusu. HTC 10 modeli de IP53 sertifikasına sahip. Ancak rakiplere baktığımızda dayanıklılık seviyesinin biraz daha yukarda olduğunu görüyoruz. Örnek vermek gerekirse SamsungGalaxyNote 7 ve Galaxy S7 modellerinde IP68 sertifikası bulunurken, iPhone 7 ailesinde IP67 sertifikası bulunuyor.

Pixel’in su dolu bir kapta 30 dakika bekletildikten sonra normal olarak çalışmaya devam ettiğinin görüldüğü videoda, telefonun yağmurlu havada su birikintisine düşmesi gibi farklı senaryolar da denenmiş.

Tabii şunu unutmadan belirtelim ki; videodaki test resmi değil, herhangi bir kullanıcı tarafından yapılmış bir testtir. Yani siz yine de markası ne olursa olsun, telefonunuzu kuru tutmaya gayret gösterin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.