Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Alınacak Tedbirler

Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Alınacak Tedbirler

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazımızda bilgisayar ve akıllı telefonlarımızı Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Alınacak Tedbirler ‘i anlatacağız.

Hayatımızın temel parçalarından biri haline gelen internet aynı zamanda ürkütücü ve tehlikeli bir ortam. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar, e-posta adresleri, bulut depolama alanları ve içlerinde sakladığımız sayısız bilgi ve kişisel verilerimizi tehlikelerden nasıl korumalıyız?

Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Alınacak Tedbirler

1 Mutlaka Antivirüs programı kullanınız. Bunun yanı sıra ekstra güvenlik duvarı da kullanabilirsiniz. Çünkü birçok korsan Windows’un güvenlik duvarını geçmektedir. Buradaki yazımızda en iyi antivirüs programlarını bulabilirsiniz.

2 Web sitesine girmeden önce sitenin güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

3 Mümkünse internete girerken bilgisayarınızın misafir hesabını kullanmaya çalışın çünkü misafir kullanıcı hesapları bazı giriş ve çıkış yetkileri kısıtlandığından virüslere ve diğer casus yazılımlara karşı etkili olmaktadır.

4 İşletim sisteminizi güncelleştirmeniz gerekiyor. Birçok kişi açılış ve kapanış süresini uzattığı için bu işlemi yapmak istemezler fakat güncellemeler güvenlik açıklarını da kapattığı için son derece önemlidir. Mümkün olduğunda manuel yada otomatik olarak işletim sisteminizi güncel tutmalısınız.

5 E-Posta hesabınıza gelen kimden geldiğini bilmediğiniz postaları açmamalısınız. Özellikle bu mesajlar içerisinde yer alan linklere kesinlikle tıklamamanız gerekiyor. Özellikle bankalardan ve daha büyük sitelerin isimlerine benzeyen sitelerden gelen mailler kullanıcıları aldatır. Bu nedenle E-Postanın doğru yerden geldiğine emin olmalısınız.  Dahada ayrıntı isterseniz bakınız: Oltalama Phishing Saldırısı Nedir, Nasıl Korunulur ?

6 Son yıllarda artan sosyal ağ sitelerinden gelen mailler sahte olabilir. Bu ağlar yardımı ile size ve bilgisayarınıza daha kolay ulaşırlar. Tanımadığınız kişileri ağınıza eklememelisiniz.

7 İnternette resmi E-devlet ve bankacılık siteleri haricinde başka hiçbir sitede resmi olan gerçek bilgilerinizi girmemelisiniz.

8 Korsan yazılım kullanmayınız. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz programları güvenilir olduğuna emin olduğunuz sitelerden indirmelisiniz.

] }

1 Yorum

catalcalılı  -  17 Aralık 2019 / 12:56

Süpersiniz :)))

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol