1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Hızıyla Dudak Uçuklatan USB 4 Özellikleri

Hızıyla Dudak Uçuklatan USB 4 Özellikleri

40Gbps’e kadar veri aktarım Hızıyla Dudak Uçuklatan USB 4 Özellikleri

Hızıyla Dudak Uçuklatan USB 4 Özellikleri

40Gbps’e kadar veri aktarım hızıyla dudak uçuklatan, USB 3.2’yi ikiye katlayan USB 4 Özellikleri…

“Universal Serial Bus” kısaltmalarından oluşan , donanımların bilgisayar ile bağlantılarını kurmayı sağlayan bir bağlantı biçimidir.Universal Serial Bus (USB) standartları USB 2.0, 3.0 ve son sürüm olan 3.1 ile devam etmektedir.

USB-IF, USB standartlarını belirleyen kurumdur. Kurumdan yapılan açıklama ile USB 3.0/3.1 isimlerinin kullanımı son buldu. Aslında daha önce USB 3.0’ın adı USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps hız), USB 3.1’in adı USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ve USB 3.2’nin adı da USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) olarak değiştirilmişti.

Bilgisayar dünyasının en popüler bağlantı portu USB, yeni nesle geçiyor yapıyor. Bu noktada tanıtılan USB 4 standardı, direkt olarak USB 3.2’nin üzerine geliyor.

USB 4 ile beraber veri transfer hızı da ikiye katlanacak. Çift kanallı bu teknoloji sayesinde veri aktarım hızı 40 Gbps’ye çıkacak.

Bu devasa hızın yeni olduğunu söylemek, biraz yanlış olabilir. Benzer hız, Thunderbolt 3 standartı tarafından halihazırda sunulmaktaydı. Bununla birlikte Thunderbolt 3’ün 2015 yılından beri bazı cihazlarda yer aldığını da hatırlatmamız doğru olur.

Hızıyla Dudak Uçuklatan USB 4 Özellikleri

Thunderbolt 3 ile benzer özelliklere sahip olacak olan USB 4, 100W güç aktarımı yapabilecek. Aynı anda iki adet 4K monitöre güç verebilecek olan USB 4 teknolojisi, tek bir 5K monitörü de tek başına çalıştırabiliyor. USB 4 teknolojisinin tüm özelliklerini kullanabilmeniz için ise 40 Gbps destekleyen kablolara ihtiyacınız olduğunu da ekleyelim.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap