1. Ana Sayfa
  2. İNTERNET
  3. İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey

İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey

İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey

Adil Kullanım Kotasıne yapabilirsiniz ? AKN dolduğundan ne yapılır ? İşte İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir ?

Adil Kullanım Kotası (AKK), internet sağlayıcı firmaların sırf daha fazla para kazanmak uğruna yarattığı bir sınırdır. AKK isimli uygulama, internet paketlerine indirme (download) sınırı koyuyor. Bu sınırı geçtiğimizde, internetin normal hızı ne olursa olsun, indirme hızı 3 Mbps‘e düşürülüyor. Paketimizin hızı 50 Mbps de olsa, 100 Mbps de olsa değişmiyor. 3 Mbps hıza indiriliyor

(Mobil İnternet Kotasından Tasarrufun 7 Yolu )

İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey

1 – Kendi Kotasız, Limitsiz, Sınırsız Ağınızı Kurun

AKK’nin dolmuş olması bilgisayar başında yeterince vakit geçirdiğiniz anlamına geliyor olabilir. Bu da dışarı çıkma, güneşi görme ve arkadaşlarınızı arayıp sorma vaktinizin gelmiş olması demek.

Unutmayın ki arkadaşlar arasındaki ağ hiçbir limite, sınıra veya kotaya sahip değil. Arkadaşlarınızla toplandığınızda kota dolar mı derdi olmadan sohbet edebilir ve hatta uzun eşek oynayabilirsiniz. Eğer hiç arkadaşım yok diyorsanız AKK dolunca yeni arkadaş edinmek için ilk adımı atabilirsiniz.

2 – Spor Yapın

AKK’nin dolması hamlamış vücudunuzu şekle sokmak için iyi bir fırsat olabilir. Mekikler, şınavlar, ip atlamalar, yürüyüşler, yoga gibi aktiviteler hem kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak hem de sağlıklı yaşamanıza katkıda bulunacaktır.

3 – Müzik Yapın

Eğer AKK dolunca sevdiğiniz oyunun inmesine günler kaldıysa, izleyeceğiniz videonun yüksek çözünürlükte yüklenmesine saatler kaldıysa bu boşluğu doldurabilecek en güzel uğraşlardan birisi müzik. Bir enstrüman çalmayı öğrenmek zor bir süreç; fakat zoru başarmayı seviyorsanız çabuk dolan AKK’ye teşekkür edebilirsiniz; çünkü size enstrüman çalışmaya ayırabileceğiniz bolca vakit sunuyor. Hatta işi bir adım öteye götürüp yukarıdaki abimizin yaptığı gibi kendi enstrümanlarınızı yapmaya kalkışabilirsiniz.

4 – Yemek Yapmayı Öğrenin

Yemek yaparak hem kendinizi doyurabilir, hem partnerinizin gönlüne giden yolun kapısını açabilir, hem de sabırsız aile üyelerinizin sert tepkilerinden kurtulabilirsiniz. Çoğu zaman yemek yapmak bir meditasyon gibi olabiliyor. Özellikle de kendi tariflerinizi yaratmaya ve farklı lezzetler keşfetmeye başlayınca. Belki bu işi profesyonelliğe taşıyarak ek bir meslek sahibi bile olabilirsiniz.

5 – Okeye 4. Olabilirsiniz

İnternetin yaygınlaşması, masa oyunlarının sanal dünyaya taşınmaya başlamasıyla birlikte kahvehanelerdeki sandalyenizi terk ettiniz, arkadaşlarınızı yüz üstü bıraktınız. Artık mahallenizin esnafıyla tavla bile oynamayan hayırsız kişiliğinizi temize çıkarabilmek için AKK’nin dolmasını bir fırsat olarak görün ve okey masalarında sizi özlemiş arkadaşlarınızla hasret giderin, mahallenizin esnafının gönlünü alın.

6 – Ruh İkizinizi Bulmak İçin Yola Çıkın

Kim bilir, belki o da sizin gibi AKK’nin dolmuş olmasına lanet okuyordur. AKK dolduktan sonra ay sonuna kadar indirme işlemi devam edecek videoları, oyunları ve şarkıları sıralayın ve belki de hayatınızın geri kalanını paylaşacağınız, iyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta ve AKK dolduğunda birlikte olacağınız hayat arkadaşınızı aramaya başlayın.

(Youtube’dan Video yada Film İzlemek Ne Kadar Kota Harcar)

7 – Kendinize Bakın

AKK’nin akıp gittiği, odanızda ışıksız geçen ayların ardından güneş ışığı altında insan karşısına çıkmaya hazır mısınız? Cevabınız hayırsa traş olma, yüz maskesi yapma, sıcak köpüklü banyo yapma zamanınız gelmiş demektir. Spor yapmakla kişisel bakımı birleştirildiğinizde reklamların aranılan yüzü olmanızın önündeki tek engel yenilenen AKK. Varlığı da dert yokluğu da dert kotasını sevdiğiminin.

8 – AKK Kalksın Diye Savaşın

Madem AKK’den bu kadar şikayetçiyiz, neden AKK’nin kaldırılması için mücadele etmiyoruz değil mi? Hazır AKK’niz de dolmuşken AKK karşıtı kampanyalara destek verebilirsiniz. Geçtiğimiz aylarda bir grup gencin başlattığı kampanya sonucunda AKK konusu Meclis gündemine girmiş ve ilk defa ciddi olarak eleştirilmişti. Bunun üzerine de konu hakkında düzenlemeler yapılmasının planlandığı bilgileri paylaşılmıştı. Demek ki küçük bir girişim sonuç doğuran bir eyleme dönüşebiliyormuş.

9 – Yabancı Dil Öğrenin

Baktınız AKK kaldırılsın diye savaşsanız bile bu işten sonuç çıkmayacak, AKK’nin olmadığı ya da kotanın çok daha yüksek olduğu ülkelere, yeşil çayırlara, karla kaplı bayırlara göçmek için yavaştan yabancı dil öğrenmeye bakın. Bu ülkelere göçemeseniz bile en azından yabancı dil bilginiz sayesinde ek bir iş bulabilir, kota aşım ücretinin parasını çıkarabilirsiniz.

10 – Evsizlere, Yaşlılara ve Sokak Hayvanlarına Yardım Edin

Dünyada AKK’nin sınırsız olmasından daha büyük mutluluk verecek şeyler de var. Özellikle soğuk havalarda yardıma daha da çok ihtiyacı olan evsizlere, kimsesizlere ve sokak hayvanlarına yardım eli uzatmak ve yüzlerindeki mutluluğu görmek paha biçilemez bir duygu.

İhtiyaç duyan birine yardımcı olmayı sadece maddi yardım olarak düşünmeyin. Çoğu konuda emeğe ve iş gücüne, manevi desteğe de ihtiyaç duyuluyor. Evsizlere kalacak yer, sokak hayvanlarına barınak inşa edilmesi ve temizliklerinin yapılması, gıda ve mama gibi maddelerin taşınması, yaşlıları ziyaret ederek hal ve hatırlarını sorup onların yüzünü güldürmek yapabileceğiniz işler arasında.

Yaşadığınız yerdeki yardım kuruluşlarına başvurarak size ihtiyaçları olup olmadığını sorabilir ve farklı canlar için dünyayı daha güzel bir yer yapabilirsiniz.

İnternet Çökerse Ne Olur ?

Yorum Yap

Yorum Yap