iPhone Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazımızda iPhone cihaz değişimi nasıl yapılır, iPhone cihaz değişimi için gerekli şartlar nelerdir detaylı olarak ele alacağız.

Apple, Türkiye’de iPhone, iPod, iPad ve Mac bilgisayar ürünleriyle hizmet sunarken, bu cihazların arızalanması durumunda yetkili servislere giderek tamir veya cihaz değişimi talep ediyorsunuz.

Türkiye’de 2 adet Apple Store mağazası bulunmaktadır. Akasya AVM ve Zorlu Center’da bulunan mağazalarda cihaz değişimlerinizi yaptırabilimeniz mümkün. İstanbul dışındaki illerden de cihazınızı İstanbul’da bulunan Apple Zorlu Center’a kargo ile gönderebilirsiniz.

Apple Zorlu Center, Beşiktaş’taki KVK bayisi ile çalışıyor. Dolayısıyla Apple Zorlu Center’a göndereceğiniz ürünleri Beşiktaş’taki KVK bayisine kargolamanız gerekiyor.

Beşiktaş KVK Bayisi Adresi: Cihannuma Mahallesi, Barbaros Bulvarı, Gürel Apt. B Blok 49/B Beşiktaş / İstanbul Telefon: 0 212 236 56 70

Apple garanti kapsamında olan ve fabrika hatasından kaynaklı sorunları bulunan tüm cihazları yenisi ile değiştirmektedir.

iPhone Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır?

Evet gelelim cihaz değişimi nasıl yapılır konusuna. Apple ürününüzü garanti kapsamında değiştirebilmek için öncelikle cihazınızın garanti süresinin devam ediyor olması gerekmektedir. Buradaki yazımızdaki yönergeleri takip ederek garanti sorgulaması yapabilirsiniz.

Garanti süreniz devam ediyorsa, ücretsiz olarak değişim veya onarım işleminize başlayabilirsiniz.

Cihazı değişime göndermeden önce aşağıdaki işlemleri mtlaka yapınız.

1 Cihazınızı yedekleyin. (Bakınız: iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?)

2  iPhone’umu Bul özelliğini kapatın. (Ayarlar>iCloud>iPhone’umu Bul kapat)

3 Telefonu sıfılayın. (Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil)

iPhone cihaz değişimi için gerekli şartlar nelerdir?

Yazımızın girişiminde de belirttiğimiz gibi Apple garanti kapsamında olan ve fabrika hatasından kaynaklı sorunları bulunan tüm cihazları yenisi ile değiştirmektedir. Ancak aşağıdaki husulara dikkat etmeniz gerekli.

  • Fabrika kaynaklı kamera hataları, kamera içinde toz bulunması, sessize alma tuşunun bozulması, home tuşunun bozulması, fizilsel tuşların bozulması, ekranda piksel kayıpları olması (bazen ekran değişimi de olabilmektedir), hoparlörün bozulması, ana kart ve diğer donanımsal hatalar genel olarak değişim için yeterli sebeplerdir.
  • Ekran kırılması veya çatlaması değişim için sebep değildir. Bu durum kullanıcı hatası kabul edilmekte ve garanti kapsamı dışında tutulmaktadır.
  • Batarya problemlerinde ise genellikle batarya değişimi yapılmaktadır. Ancak bazı batarya problemlerinde değişim yapıldığı da yaşanmaktadır.

Bir diğer durumda “iPhone’umu üst modelle değiştirebilir miyim ?” veya “ 32GB yerine 64 GB’lık versiyon alabilir miyim?” sorularını cevaplamak gerekir.

Değişime verdiğiniz cihaz ne ise aynısını alırsınız. Buna cihazınızın rengi de dahildir. Yalnız istisnalar olabilmektedir. Eğer cihazınızın stoğu kalmamışsa o zaman burada belirttiğimiz şeyler geçerli değildir.

iPhone Değişim Cihazı olarak adlandırılan Swap cihaz Nedir ?

Apple’ın iPhone değişimlerinde verdiği cihaza Swap denir. Swap değişim için verilen sıfır ürün demektir.  Swap ürün değişim için hazırlanmış ve vergiden muhaf tutulmak için ayrı paketlenmiş sıfır ürünlerdir. Detaylı bilgileri Apple Store’da çalışan Genuis elemanlarından da alabilirsiniz.

Birde Refurbished  kavramı var. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar tarafından, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olup firmaya geri gönderilen ürünler elden geçirilerek bu ürünlerin varsa arızaları giderir ve yeniden satışa sunulur.  Buna Refurbished(yenilenmiş) ürün denir. Bu konu hakkında buradaki yazımızda detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Yazımızda iPhone cihaz değişimi nasıl yapılır, iPhone cihaz değişimi için gerekli şartlar nelerdir detaylı olarak anlatmaya çalıştık.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol